Április 27,  Szombat
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék

NEHAZUGGY


Varga Mihály azzal viccelődött, hogy a pénzügyi tudatosság növelése jót tesz a nemzetgazdaságnak

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 2,552,800 forint, még hiányzik 447,200 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Miután a tegnapi ún. gazdasági évnyitón egymás fején átesve döngették a mellüket az orbánizmus gazdasághoz papíron értő sztárzsenijei, és a főnökük is elégedetten nyugtázta, hogy Varga Mihály és Nagy Márton is kifogástalanul felmondták a gazdasági sikerpropagandát és a szép reményekkel kapcsolatos szép reményeket, ma megint vicces kedvükben voltak a nertársak.

Az ország gazdasági helyzete által semennyire nem indokolt jókedvében a tegnap megvillantott gazdasági konkrétumokat nélkülöző józan és lábszagú paraszti bölcselkedései nyomvonalán haladva, a nagyköveti eligazításon Orbán azzal dobta fel a hangulatot, hogy az mondta:

a magyar nagykövetek feladata az, hogy vitathatatlan gazdasági tényekkel bemutassák a világban, mitől sikeres Magyarország.

Amint a kolléga ezzel kapcsolatban utalt rá, nem sok minden fog változni, ha a nagykövetek szanaszét hazudoznak a világban arról, amiről a vitathatatlan gazdasági tények egyébként rohadt lesújtó képet festenek. Hogy például tavaly több évtizedes csúcson volt az Európa-bajnok magyar infláció, hogy az EU-átlagnál rosszabbul alakult a GDP, hogy konkrétan csak az eső mentette meg a magyar gazdaságot a 3 százalékos zuhanástól, hogy két év alatt több mint 560 milliárd forintot sikerült bukni a véres orosz gázon, és akkor nem beszéltünk a brutális államadósságról, ami tavaly az egyik legnagyobb kamattörlesztési terhet rótta a magyar gazdaságra uniós összevetésben, vagy pláne arról, hogy mimagyarok olyan látványosan szegényedünk, hogy mindenkinél, de még a bolgároknál is kevesebbet költöttünk az EU-ban tavaly.

Ezek meglehetősen vitathatatlan gazdasági tények és ugyan Varga Mihály mentségére szól, hogy ő legalább tegnap azt beismerte, hogy már most látszik, hogy az idei költségvetés sem tartható, eléggé szatirikus íze van annak, amikor egy ilyen kormány gazdasági minisztere arról lamentál, hogy

a pénzügyi tudatosság növelése, a pénzügyi edukáció jót tesz a nemzetgazdaságnak.

Pedig ez mondta ma Varga Mihály közepes képességű könyvelő a Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnáziumban, ahol a Pénz7 programsorozat keretében a pénzügyi tudatosságról tartott órát az iskola diákjainak. Még előtte újságíróknak arról beszélt, hogy az elmúlt években egyre inkább a iskolai tanórák része lett a pénzügyi ismeretek átadása, és a kormány szeretné elérni, hogy már az általános iskolában kezdődjön el az edukációs folyamat. Minél többen lesznek képesek a hatékony és helyes pénzhasználatra, a helyes pénzügyi döntések meghozatalára, annál jobban gyarapodnak a családok, a háztartások, és rajtuk keresztül növekszik az ország gazdasági teljesítménye is.

Ez remek, szerintem is tök jó lenne, ha a pénzügyi tudatosságra nevelésre legalább akkora figyelmet fordítana ez a kormány, mint a kommunikációra, propagandára és a valósághajlításra, csak azt nem értem, hogy ha ennyire jól tudják az elméletet, hogy mi tesz jót, mi nem tesz jót a nemzetgazdaságnak, akkor a gyakorlatban miért az ellenkezőjét cselekszik? Mit tud a pénzügyi tudatosságról egy olyan kormány minisztere, amelyik kormány tudatosan károsítja meg százmilliárdokkal a saját polgárait, hűtlenül kezeli a köz vagyonát, és a korrupció oltárán eladósítja az országot? Hogy lehet egy ilyen kormány pénzügyminiszterét komolyan venni, amikor a pénzügyi tudatosságról beszél? Szerintem körülbelül úgy, ahogy a Szijjártó nevű darálásügyi és lélegeztetőgépkufár kollégáját, aki közben arról okoskodik, hogy vissza kell hozni az észszerűséget és a normalitást a világgazdaságról való gondolkodásba.

Magyarország 2015-ben csatlakozott az Európai Pénzhét (European Money Week) pénzügyi edukációs programhoz, amelyet már 35 országban tartanak meg. Ilyenkor egy héten keresztül a pénzügyi élet szereplői tartanak a diákoknak pénzügyi ismereteiket bővítő, pénzügyi tudatosságra nevelő előadásokat. Csaknem 10 év alatt több mint 1 millió embert sikerült elérni Magyarországon a programmal.

Fontos a tudatos pénzkezelés, Magyarország is átélte azt az időszakot, amikor emberek könnyedén léptek bele olyan devizaalapú hitelekbe, amelyek 300 ezer családnak okoztak súlyos problémát. Ezért is fontosak az ilyen rendezvények.

Az idei Pénz7 két kiemelt témája a pénzügyi tudatosság a kibertérben és a hitelezés. A kibertér újabb veszélyeket jelent, a gyerekek pedig egyre korábban ismerkednek meg a pénz használatával. Nagyon sok számítógépes videójáték elindításához szükséges valamilyen pénzügyi tranzakció. Ezért fontos felhívni a gyerekek figyelmét ezek veszélyeire is, megtanítani nekik, hogy milyen a biztonságos PIN-kód, mi az a mobilpénztárca, a virtuális kártya, melyek a debitkártya előnyei.

Magyarország a Magyar Bankszövetség kezdeményezésére csatlakozott az Európai Pénzhét programhoz. Az előző tanévben csak Magyarországon több mint 145 ezer diák vett rész a rendezvénysorozaton, világszinten pedig meghaladta a résztvevők száma a 60 milliót. (via MTI)

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.