Március 28,  Csütörtök
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék

NEHAZUGGY


Támad a kultúrfölény

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 1,506,669 forint, még hiányzik 1,493,331 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Kulturális alapellátás. És már négy éve el vagyunk látva, én meg most hallok róla először. Ha jól értem Hoppál Pétert, a Szakács-féle kultúrforradalom nem egy buggyant önjáró agymenés, hanem van hozzá közpénz dögivel. Szerencsére jut külföldre is belőle. A hétéveseket pedig meg kívánják nyerni a kulturális identitás számára, ami mit jelent? Schmidt Mária írja a törikönyveket és már az óvodában Vass Albertet fog nekik felolvasni a dadus? Esetleg Bayer Zsoltot is? Azért jó lenne tudni, ez most mennyibe fog nekünk fájni.

Ha már alapellátás. Nem lehetne esetleg megoldani, hogy az alfa-generáció tagjai (legalább ők) hozzájussanak egyéb alapellátáshoz is? Gondolok itt gyerekorvosra, fogorvosra, szemészeti ellátásra, gyógypedagógusra, fejlesztőpedagógusra, gyógytornászra, logopédusra, nyelvtanárra, de még sorolhatnám a hiányosságokat. Ezek éppen azokon a területeken jelentenek súlyos gondot, amit Hoppál „a nem tipikusan kultúrafogyasztó”, elsősorban a nagyvárosoktól távol élő, vidéki közösségként ír körül. Ugyanis ha egy gyereknek (vagy felnőttnek) fáj a foga, nem fogja az sem vigasztalni, ha Hoppál Péter felolvassa neki az összes magyar népdalt kottából. A külhoni magyarokat meg nagyon puszikálom, de először itt kellene megoldani az égető problémákat a mi adónkból, aztán lehet majd segíteni mindenkit, akinek erre szüksége van.

Elindult a Kulturális Alapellátás Program második üteme, amelynek kiemelt célcsoportjai elsősorban a 2010 után született gyermekek és a határon túli magyarok lesznek – jelentette be pénteken a kulturális alapellátásért felelős miniszteri biztos sajtótájékoztatón, Pécsett.

Hoppál Péter, a térség fideszes országgyűlési képviselője közölte: a programhoz kapcsolódva országos konzultáció-sorozatot indít, amelynek keretében elsőként pénteken Baranya megye kulturális, közművelődési és közgyűjteményi intézményeinek vezetőivel egyeztet. A konzultáció ezt követően a dél-alföldi régióban folytatódik – tette hozzá.     Kiemelt figyelmet kívánnak fordítani 2010 után született, úgynevezett Alfa-generáció tagjaira, akiket meg kívánnak nyerni „a magyar kulturális identitás számára” – mondta.     Mint hangsúlyozta, a tervek szerint a határon túli magyarságot is bevonják a kulturális alapellátásba.     A harmadik Orbán-kabinet korábbi kultúráért felelős államtitkára a program első – 2014 és 2018 között megvalósult – ütemének céljáról és eredményeiről felidézte: az ágazatban történt szemléletváltás nyomán a kulturális, közművelődési intézmények és az előadóművészet bizonyos területei új eszközökkel fordultak „a nem tipikusan kultúrafogyasztó”, elsősorban a nagyvárosoktól távol élő, vidéki közönség felé.     Ez a feladatellátás emelkedett törvényi erőre 2018. január elsejétől – utalt az miniszteri biztos a kulturális törvény módosítására, majd kiemelte azt is, hogy a fővároson kívüli kulturális élet támogatását a polgári kormányzás kiemelten segítette az elmúlt esztendőkben a többi között normatíva-fejlesztési programmal.     „Többlépcsős programban a kultúrára fordítható állami forrásokat megtöbbszöröztük a kistelepüléseken” – hangoztatta Hoppál Péter, arra is kitérve, hogy többmilliárdos évenkénti normatív finanszírozási többletet fordítottak erre a célra.     Hozzátette: „hallatlan nagy szüksége van” a magyar társadalomnak szociokulturális kompetenciák fejlesztésére. A gazdag magyar kultúrkincs megismertetése, ápolása a 21. század kihívásai idején is erőteljes többletet mozgósíthat a magyar társadalomban – vélekedett a miniszteri biztos.     Hoppál Péter hangsúlyozta azt is, hogy Brüsszellel szemben a népességfogyásra a migráció helyett a magyar kormány a családok megerősítésében látja a megoldást. „A családok megerősítése és patrióta gazdaságpolitika ízig-vérig kulturális kérdés” – szögezte le. (MTI)

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.