Március 29,  Péntek
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék

NEHAZUGGY


Szijjártó, a magyar emberek és a háború ára

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 1,567,959 forint, még hiányzik 1,432,041 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Nem engedhetjük meg, hogy a magyar emberek fizessék meg a szomszédban dúló háború árát, ezért különösen megdöbbentőek a hazánk biztonságos energiaellátását veszélybe sodró nyilatkozatok a baloldali politikusok részéről

– jelentette ki szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a magyar-szerb gazdasági vegyes bizottság budapesti ülését követő sajtótájékoztatón, ahol felelőtlennek nevezte azokat a szereplőket, akik a gázszállítások és a paksi bővítés leállítását kezdeményezték. Szerinte ezzel veszélybe sodornák hazánk biztonságának egyik legfontosabb alappillérét, a biztonságos energiaellátást.

Szeretném világossá tenni, hogy ha nem jön földgáz Magyarországra, akkor nem lesz fűtés, akkor nem fog működni az ipar és akkor nem lesznek munkahelyek (…) Ha nem épül atomerőmű Magyarországon, akkor nem lehet fenntartani a rezsicsökkentés eredményeit, akkor brutális energiaáremelkedés következik. (…) Mindent megteszünk annak érdekében, hogy ne a magyar emberek fizessék meg ennek a háborúnak az árát

– szögezte le, és rámutatott, hogy mára meglett a brüsszeli szankciós politika első áldozata, mégpedig a magyarországi és ausztriai Sberbank.

Nagyon sajnálom (nem!), hogy a Rogán-központot ennyire földhöz vágta ez a háború, de szeretném feltenni a kérdést: ha a baloldali nyilatkozatok sodorják veszélybe Magyarország biztonságos energiaellátását (nem tudtam, hogy a kormány a baloldal nyilatkozatait tekinti irányadónak, amikor döntéseket hoz), akkor a Fidesz mindenkitől független EP-frakciója és külön Deutsch Tamás mit szavazott meg tegnap Brüsszelben? Tudomásom szerint attól, hogy a pártállam megmondóembere megpróbálta letagadni, a Fidesz EP-frakciója egy emberként szavazta meg tegnap azt az határozattervezetet, amely többek között Paks 2 leállításáról is szól. Vagyis a kormány narratívája szerint a hülyeségeket nyilatkozó baloldali politikusokkal szemben, a Fidesz a szavazatával támogatott egy olyan dokumentumot, amely a magyar ellátásbiztonságot veszélyeztetheti. Kizártnak tartom, hogy erről nem szóltak a külügyminiszternek. Aki ma arról beszélt, hogy természetesen a Paks2 beruházást nem állítják le, mert akkor halomra döglünk (és a kémbank is marad).

Egyébként – bár jelenleg semmi nem biztos, csak a (há)borús kilátások – elég nagy baj, hogy a magyar kormány a teljes villamosenergia-rendszert a paksi bővítés köré szervezi egy évtizede, elég nagy baj, hogy a sok éves csúszásban lévő, jelentős részben titkosított beruházásnak kellene szavatolnia a magyar ellátás biztonságát. Ennél is nagyobb baj – bár erről Szijjártó nem beszélt -, hogy a Roszatom uniós beruházásainak potenciális leállítása, amit egyáltalán nem lehet kizárni, elsősorban Magyarországnak fog fájni. Mert a fosszilis energiaimportra természetesen igaz, hogy több tagállam számára negatív következményekkel jár, viszont az orosz nukleáris beruházások, a technológiaimport tiltása lényegében mostanra – az Oroszországot stratégiai szövetségesnek tekintő Orbán-kormány miatt – kizárólag Magyarországnak lenne kellemetlen az Európai Unióban.

Úgyhogy amellett, hogy nem tudom megszokni a háború és a rezsicsökkentés  kvázi egy lapon emlegetését, szerintem jól hangzó, demagóg szólamok és hazugságokon alapuló riogatás helyett el kellene kezdeni felnőttként kezelni az embereket, hiszen a háború árát már most is fizetik. Nem kell őket azzal ámítani, hogy ebből a háborúból egyedül mimagyarok fogunk kimaradni, mert nem fogunk. Hogy mást ne említsünk: Matolcsynak például olyan jól sikerült megnyugtatnia a piacot, hogy 382 forintos történelmi mélyponton hasít az euró. Tartok tőle, hogy ebben a súlyos pénzromlásban bizony a piac bizalmatlansága ölt testet a Putyinnak kiszolgáltatott Magyarországgal szemben. Szerintem erről nem a baloldali politikusok nyilatkozatai tehetnek, hanem kizárólag az, aki 12 éve kétharmaddal kormányoz, és aki most sem érzi úgy, hogy valamit itt nagyon elcseszett.

Különben meg pávatáncos kettősjáték és népbutítás helyett elő kell venni a vezér tételmondatát: most nem okosnak kell lenni, hanem egységesnek. Putyin elvtárs is egységesen kezdte el csökkenteni az Európa fele irányuló orosz gázszállítást, és egyáltalán nem hatja meg, hogy Szijjártó Péter megtartja a Barátság-érdemrendet.

U.I. Miután Magyarország része és részese az ún. brüsszeli szankcióknak, mert nem okosnak, kell lenni, hanem egységesnek, arról mikor csacsog valami Szijjártó, hogy a bedőlt Sberbank kártalanításait és bebukott hiteleit mimagyarok fizetjük? Ez is a háború ára. Amit nem mimagyarok, nem Brüsszel, hanem az Orbán-kormány stratégiai szövetségese indított Ukrajna és a nyugati civilizáció ellen.