A globális kihívások és bizonytalanságok fényében az EU készen áll az Egyesült Államokkal folytatandó erőteljes, de konstruktív párbeszédre; felismerjük a kapcsolatainkban rejlő lehetséges kihívásokat is, és határozottan fogunk reagálni, ha tisztességtelenül vagy önkényesen támadnak meg minket – hangsúlyozta az Európai Bizottság elnöke hétfő esti sajtónyilatkozatában.
Az egynapos informális uniós csúcsot lezáró sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen kifejtette: az Egyesült Államok új vezetése a hétvégén jelentős vámokat vetett ki Kanadára és Mexikóra, ami növeli az üzleti költségeket, károsítja a munkavállalókat és fogyasztókat, gazdasági zavarokat okoz és fokozza az inflációt.
„Ebből nem sok jó származhat, ezért az EU prioritásként kezeli a produktív megbeszéléseket és a korai kötelezettségvállalást” – jelentette ki.
Hangsúlyozta, hogy
a transzatlanti partnerség továbbra is kiemelt jelentőségű a béke, biztonság és jólét szempontjából, ugyanakkor az EU elkötelezett marad többoldalú kötelezettségvállalásai mellett, például a fejlesztési segélyek és éghajlati célok terén.
„Tisztában vagyunk saját kihívásainkkal is, és felelősségünk, hogy megoldjuk azokat” – jelentette ki, hozzátéve hogy az EU versenyképessége továbbra is kiemelt prioritás marad.
A bizottság elnöke szerint az EU védelmi ipari bázisának megerősítéséhez elengedhetetlen a kiadások növelése. Felhívta a figyelmet, hogy jelenleg az uniós átlag szerint a GDP 1,9 százalékát fordítják védelmi beruházásokra a tagállamok, azonban hosszú évek alulfinanszírozása után sürgős és jelentős befektetésekre van szükség. Az EU ehhez több állami forrás biztosítása mellett a Stabilitási és Növekedési Paktum rugalmassági lehetőségeit is ki kívánja használni, illetve az Európai Beruházási Bankkal együttműködve a hitelezési gyakorlatok rugalmasabbá tételére törekszik, valamint fokozni kívánja a magánfinanszírozás bevonását – fejtette ki.
Hozzátette, hogy
az EU a védelmi koordináció erősítésére törekszik, valamint elő kívánja mozdítani a védelmi innovációt, különösen az ukrán iparral való együttműködés révén.
Cél, hogy az uniós védelmi beruházások hozzájáruljanak a technológiai fejlődéshez és a munkahelyteremtéshez – hangsúlyozta.
Donald Tusk lengyel kormányfő a lengyel EU-elnökséget képviselve elmondta: bár a csúcs nem zárult hivatalos következtetésekkel, az összes tagállam egyetértett abban, fel kell gyorsítani az Európa biztonságosabbá tételére irányuló munkát. Továbbá „nagyon konstruktívnak és bátorítónak” nevezte, hogy a tagállamok teljes szolidaritást vállalnak Ukrajnával, és Dániával is.
Dániával kapcsolatban Tusk úgy fogalmazott: „Lengyelország jóval a GDP 4 százaléka felett költött védelemre, ami felhatalmazza arra, hogy nyíltan és hitelesen tárgyaljon az Atlanti-óceánon túli barátokkal arról, hogy bármely ország, különösen egy uniós tagállam területi integritása minden kétséget kizáróan olyasmi, amit az EU együttes erővel meg fog védeni„.
A lengyel miniszterelnök kiemelte, hogy a brit miniszterelnök jelenléte a csúcson megerősíti az EU immáron napi szintű együttműködését az Egyesült Királysággal,
annak érdekében, hogy mindkét fél számára minimalizálják a Brexit negatív hatásait.
„A Brexit óta nem volt olyan szoros kapcsolatunk az Egyesült Királysággal, mint most(…) Nincs szó arról, hogy Egyesült Királyság visszatér az EU-ba, de mi elfogadjuk a status quo-t. Szeretnénk viszont minimalizálni a kilépés negatív hatásait” – emelte ki. (MTI)
Úgy tűnik, Orbán Viktor megint remek ritmusérzékkel áll a rossz oldalra. Miközben ő letolt gatyával, boldogan nyújtogatja a karját Trump felé és azt ünnepli, hogy a nem teljesen százas haverja majd mindjárt jól elfoglalja az Európai Uniót, az EU – teljesen jogosan – összezár, nem akar, és nem is fog lefeküdni az USA elnökének. Tárgyalnak és valószínűleg meg fognak egyezni sok kérdésben, de az is egyértelmű, hogy az EU felveszi a kesztyűt, ha az arcába vágják. Lehet nagy az USA, lehet gazdasági és politikai nagyhatalom, de szerintem Trump túlbecsüli a lehetőségeit. Egyszerre indít háborút Kína, Oroszország, Délamerika, Európa és az Európai Unió ellen. Ez aligha fog menni.
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.