Április 27,  Szombat
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék

NEHAZUGGY


Miért van az, hogy minden romlást sikerként élnek meg a kormánytagok?

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 2,544,300 forint, még hiányzik 455,700 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Elviekben ismételten óriási diadalról kívánt beszámolni az Innovációs és Technológiai Minisztérium, csak egy kis kutakodás után kiderül, hogy ismét a színvonalromlást akarták sikerként eladni. Történt ugyanis, hogy az Academic Ranking of World Universities kijött az idei listájával, ahol már szakonként is rangsorolja az egyetemeket, így több olyan egyetem is bekerült a nyilvántartásba, amelyek korábban nem szerepeltek ott. Igen ám, csak ha az egyetemek valódi rangsorát nézzük, ott már egészen más a helyzet. Az elmúlt években folyamatosan romlott az egyetemek helyezése. Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem is több, mint egy évtizede a listán szerepel, ezért a színvonalromlást igen könnyen le lehet követni. Lássuk tehát a sikerpropaganda előtt azt, hogy hogyan változott a két egyetem besorolása az utóbbi években.

Forrás: ARWU

Forrás: ARWU

 

A napokban az Academic Ranking of World Universities (ARWU) toplistájára került fel több magyar egyetem is. A kormány célja az, hogy a magyar fiatalok a jövő nyertesei legyenek, ehhez pedig elengedhetetlen a világszinten is versenyképes felsőoktatás – közölte a minisztérium közleménye szerint Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára a közösségimédia-oldalán, és egyben gratulált az intézményeknek az elismeréshez.

Az államtitkár hangsúlyozta, a kormány célja a kor kihívásainak, a gazdaság és a társadalom elvárásainak megfelelő, folyamatosan fejlődő és a világszínvonal felé törekvő felsőoktatási rendszer fejlesztése. Ennek a törekvésnek az eredménye, hogy újabb nemzetközi listán értek el magyar egyetemek előkelő helyezést. Az ARWU 2003 óta megjelenő listájára 2020-ban a magyar egyetemek közül reáltudományok területén több is felkerült.

A nemzetközi rangsorok egyszerűen áttekinthető módot kínálnak az egyetemek kiválóságának összehasonlítására. Az ARWU szakterületi rangsor 54 területet értékel az élettudományok, a természettudományok, a műszaki tudományok, orvostudományok és a társadalomtudományok kategóriákban; az idei értékelés során vizsgált 4000 egyetem közül végül 90 ország 1800 intézménye került be a világ 500 legjobbja közé. Ebben a rangsorban matematika területen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az Eötvös Lóránd Tudományegyetem a 401-500. helyen zárt, fizikatudományban az ELTE a 151-200. helyen, a Debreceni Egyetem  a 301-400. helyen, míg Szegedi Tudományegyetem a 401-500. helyen végzett.

Biológiai szakterületen az ELTE és a Semmelweis Egyetemmel közösen a 301-400. lett. A SOTE humánbiológia területen is helyezéssel zárt, itt 401-500-as besorolást kapott. Ezen túlmenően az ELTE az ökológiából és meteorológiában szintén 301-400. lett megtartva ezzel a tavalyi helyezését. Az orvostudományi területen belül az állatorvostudományban a Szent István Egyetem és az Állatorvostudományi Egyetem a 201-300., klinikai orvostudományban a Semmelweis Egyetem a 201-300., a Szegedi Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem pedig a 401-500. helyre került.

Egészségügyben a Pécsi Tudományegyetem a 401-500., orvostechnológiában a Semmelweis Egyetem a 201-300. helyen zárt. A SOTE ezen felül a gyógyszerészeti területen szerepel a 401-500. helyen. Gazdasági területen a Corvinus Egyetemet a 401-500. helyre sorolták, míg a politikaitudományban 301-400. helyet kapott. Pszichológia tudományterületből az ELTE a 301-400. helyen végzett. Ezek az eredmények is azt bizonyítják, hogy a magyar egyetemek az elmúlt tíz évben egyre jobban teljesítenek, és egyre versenyképesebb diplomát adnak. A hazai intézmények a külföldi hallgatók számára is egyre népszerűbbek, ezt mutatja, hogy az elmúlt négy évben másfélszeresére nőtt a külföldi hallgatók száma – írta Schanda Tamás a közlemény szerint. (MTI)

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.