Április 27,  Szombat
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék

NEHAZUGGY


Meg van védve

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 2,544,300 forint, még hiányzik 455,700 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

És még azt állítják sokan, hogy a GVH nem teszi a dolgát. Tessék, igenis dolgoznak, mint a güzümadár. Bár lehet, az nem madár. Tényleg alig fordul elő ebben az országban olyan, hogy egy cég csalárd módon jut közbeszerzéshez. Ha mégis előfordul nagyon ritkán, arra azonnal lecsap a hivatal vasökle. Ennek így is kell lennie, ez a jó irány, hogy ne lopják szét az országot mindenféle összejátszók. Hiszen a közpénzt meg kell védeni. Most is ez történt. Ha majd jövőre megint lesz ilyen próbálkozás, akkor arról is bizonyára be fog számolni az MTI.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) mintegy 135 millió forintos bírságot rótt ki három, mezőgazdasági gépekkel kereskedő vállalkozásra, mert színlelt versenyben osztottak fel egymás között több mint egy tucatnyi közbeszerzést.

 A versenyhatóság keddi közleménye szerint a vizsgálat megállapította, hogy három, főként mezőgazdasági gépek és alkatrészek kereskedelmével foglalkozó vállalkozás, a Tempel Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a Normtec Kft. és a szlovák Premium Line s.r.o. jogsértő egyeztetéseket folytatott egyes hazai közbeszerzési eljárásoknál. A cégek legalább 16 különböző, mezőgazdasági és egyéb gépek beszerzésére kiírt tendernél hangolták össze ajánlatukat, így egységes és folyamatos módon felosztották egymás között a piacot.
    A GVH jelezte: az ügy érdekessége, hogy az eljárás önfeladással indult. Az érintett cégek közül ketten is szinte egyszerre, néhány nap különbséggel fedték fel saját kartelltevékenyégüket a hatósághoz benyújtott engedékenységi kérelemmel. Ennek lényege, hogy a jogsértésüket önként bejelentő és egyúttal bizonyítékokat szolgáltató cégek bírsága csökkenthető vagy akár teljesen elengedhető.
    A vizsgálat azonban feltárta, hogy az önként jelentkező cégek nem folytattak jóhiszemű együttműködést a versenyhatósággal. A vállalkozások ugyanis csak eseti, elszigetelt egyeztetésekként írták le az összejátszásokat, de valójában minden egyes közbeszerzési pályázaton egyeztettek egymással, amelyen csak indulni tudtak, vagyis rendszerszerűen összehangolták a közbeszerzésekkel kapcsolatos tevékenységüket. Emellett letagadták a kartell írásos bizonyítékainak létét is, amelyek a GVH vizsgálata során utóbb mégis felbukkantak.
    A cégek a hiányos és félrevezető tájékoztatás miatt nem részesülhettek a bírság önfeladóknak járó elengedésében vagy csökkentésben – közölte a versenyhivatal.
    A GVH ugyanakkor honorálta egyebek mellett, hogy a két vállalkozás önként szolgáltatott be bizonyítékokat, valamint nem vitatta a feltárt tényeket. A jogsértő vállalkozások ezért kaptak együttesen mintegy 135 millió forintos versenyfelügyeleti bírságot.
    A hivatal közleményében hangsúlyozta: az engedékenység jelentős, akár 20-100 százalék közötti kedvezményt jelenthet a kartellek önkéntes felszámolását elősegítő cégeknek, ennek során azonban kiemelkedően fontos a hatósággal való jóhiszemű együttműködés. Ha ugyanis a vállalkozások engedékenységi kérelmeiket nem a teljeskörűségre törekedve, vagy félrevezető módon bocsátják a GVH rendelkezésére, akkor együttműködésük nem képes megfelelően szolgálni a közérdek érvényesülését – mutatott rá a GVH. (MTI)

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.