Május 18,  Szombat
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék

NEHAZUGGY


Majd holnap minden jobb lesz. Vagy jövőre. Vagy valamikor

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 1,575,270 forint, még hiányzik 1,424,730 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Mai sikerjelentés: 2023 augusztusában a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 7,0, naptárhatástól megtisztítva 7,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. Ez enyhén javuló tendenciát mutat júliushoz képest, amikor 7,6 százalékos éves visszaesést regisztráltak. A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,5 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, amit akár aggasztónak is lehetne nevezni, ha figyelembe vesszük, hogy május óta nem volt ilyen pocsék a kiskereskedelmi statisztika: amikor is 0,8 százalékos volt az előző hónaphoz képest a csökkenés, amit egy 0,7 százalékos júniusi emelkedés, majd egy 0,2 százalékos júliusi visszaesés követett. (KSH via MTI)

Mindeközben zárójelben, lábjegyzetben anélkül, hogy bezzegezni akarnánk, egyszerűen csak a mai sikertörténetet feldobni hivatott kis színes gyanánt, az általános műveltségünk miatt tegyük ide: Romániában a nyers adatok szerint 2,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az első nyolc hónapban a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán az országos statisztikai intézet (INS). A szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint a vizsgált időszakban 2,5 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom volumene éves összevetésben. (MTI)

Nem akarok elveszni a további részletekben, pláne nem akarok megalapozatlan összehasonlításokat tenni és párhuzamokat vonni, hiszen tudjuk, hogy Románia nem szomszédos a háborúban álló Ukrajnával, őket azért nem sújtja a felcsökkenés nyomorúsága. Vagy izé. Ja de, Románia is szomszédos Ukrajnával, de ezek szerint ott a kiskereskedelmi forgalmat nem sújtja a háborús-szankciós istencsapása. Csoda hogy össze vagyok zavarodva? Nem csoda. Ha jól értem, akkor Magyarországon nemhogy nem ért véget a válság, hanem az augusztus megint egy csinos visszaesést hozott. Hogy lehet ez? Hát nem úgy volt, hogy üstökön ragadták, közelharcban földre vitték, térdre kényszerítették, leteperték, letörték, fejszével agyonverték az inflációt, és az emberek eszük nélkül szórják a pénzt? Alig öt nap telt el, mióta az alábbi győzelmi monológrészlet elhangzott a fideszes közrádióban:

(…) a világ ahhoz szokott, hogy a jegybankok majd megoldják, a kormányok ebben az ügyben inkább legyenek óvatosak, ne legyenek ilyen akciófilm hősök, hanem várják ki, hogy majd magától, a jegybanki eszközökkel sikerül az inflációt lecsökkenteni. De ezt nem engedhettük meg Magyarországon, mert az energiaáraknak mi vagyunk a legjobban kitéve egész Európában. Be kellett közvetlenül avatkozni. Tisztelettel jelentem, hogy sikerrel jártunk. Ez a fejszecsattogás meghozta a várt eredményt, az inflációt lefaragtuk.

Hát végül is ha mimagyarok így szállunk le a bicikliről, akkor nagy siker ez. Ez is. És valószínűleg addig így is marad, amíg az infláció magasabb, mint a bérek növekedése. De semmi pánik, megmondták a nagyember fejében lévő hangok is, hogy mi a magunk magyar módján vagyunk sikeresek. Nem foglalkozunk mi másokkal, már a javuló visszaesésnek is tudunk örvendeni. Különben is:

Magyarország az év végére visszatérHET a növekedési pályára, és e gazdasági bővülés a következő évben is fennmarad.

Ma éppen a Pénzügyminisztérium makrogazdasági és európai ügyekért felelős helyettes államtitkára volt a soros, hogy egy konferencián a homályos jövővel kapcsolatban meghirdesse az aranykor beköszöntét. Át is adom neki a szót, hadd örüljünk, és ne gondoljunk a mára, az csak a bajnak van. Majd holnap minden jobb lesz.

Szőcs Gábor hangsúlyozta: arra számítanak, hogy az idei harmadik negyedévben már visszatérhet a növekedés, ami a negyedik negyedévben egyértelműen felgyorsul majd. Az idei, stagnálás körüli éves növekedés után jövőre nagyjából 4 százalékos gazdasági bővülés várható.

Kifejezetten kedvezőek a kilátások. A gazdaság stabil alapokon áll, a beruházási ráta a legmagasabb az EU-ban, a külföldi beáramló tőke évről évre rekordokat dönt – az idei kifejezetten erős év lehet -, a foglalkoztatottság magas, a munkanélküliség minimálisan csökken, az export vélhetően rekordot dönt év végére, az infláció egyszámjegyűre csökken, tehát a fogyasztás valószínűleg fokozatosan beindul majd, és a javuló folyó fizetési mérleg is bizakodásra ad okot.

Az elhúzódó háború és az energiaválság ellenére a kormány szeretné folytatni az államháztartási hiány csökkentését. Jövőre ragaszkodnak a 2,9 százalékos hiányhoz, viszont a családtámogatási rendszer, a rezsivédelem és a nyugdíjak reálértékének megőrzése fontos kormányzati cél marad. A másik szintén fontos kötelezettség az államadósság csökkentése. A 2008-2009-es pénzügyi válságot követően volt a csúcs, utána az államadósság dinamikusan csökkent, majd a Covid-válság következtében volt egy jelentősebb ugrás, amit azóta évről évre sikerült csökkenteni, és az idei évben várhatóan 70 százalék alá esik. „A következő évek egyértelmű célja, hogy az államadósságot tovább tudjuk mérsékelni”, az államadósság már most is nagyjából 10 százalékkal alacsonyabb, mint az EU átlaga. (via MTI)

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.