Gálik Zoltán egyetemi docens befáradt az M1 stúdiójába és elmondta, amit egyébként is sokan látunk: az EP-választás átrendezte az erőviszonyokat. Igen ám, csak Gálik úgy véli, az euroszkeptikus – szélsőjobboldali – pártok erősödése az, ami a legfontosabb, és ami miatt kompromisszumokra lesz kénytelen a Néppárt. Ahhoz ugyanis, hogy továbbra is a Néppárté legyen az utolsó szó az európai törvényhozásban, koalíciós partnerekre van szükségük. Helyes. Csakhogy a szélsőjobb nem egy ilyen partner, velük az égvilágon senki nem akar közösködni, ezért a megszerzett helyeik jelentősége sokkal kisebb annál, mint ahogy azt beállítják a kormánysajtóban. A Néppárt a szociáldemokraták mellett vélhetően a megerősödött liberális, valamint zöldpárti frakciókkal kíván és fog megegyezést kötni.
Az tehát igaz, hogy az EP-ben átalakultak az erőviszonyok, ez azonban messze nem jelenti azt, hogy ezentúl egy szemernyivel is több beleszólása lenne az európai törvényhozásba a szélsőjobboldali pártoknak. Íme az MTI beszámolója a reggeli beszélgetésről:
Az európai parlamenti (EP-) választás jelentős átrendeződést eredményezett, ennek következtében nagyobb együttműködésre lesz szükség az Európai Unió meghatározó szereplői között – mondta Gálik Zoltán egyetemi docens az M1 aktuális csatornán vasárnap.
A szakértő kifejtette: eddig az EP két nagy meghatározó csoportja, az Európai Néppárt és a szociáldemokraták kompromisszumára épült az integráció. Az egy héttel ezelőtti választáson azonban ez a tengely meggyengült, megerősödtek viszont egyfelől az euroszkeptikus, a migráció és a biztonság témakörét a középpontba állító pártok, másfelől a liberálisok és a zöldek.
A megváltozott erőviszonyok következményeként sokkal több kompromisszumot kell majd kötni például a tisztségek elosztásakor, a költségvetés meghatározásakor és általában a mindennapi viták során – mutatott rá Gálik Zoltán. (MTI)
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.