Április 23,  Kedd
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék

NEHAZUGGY


Eddig sem volt gond az alkotmányellenességgel, miért pont most lenne?

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 2,462,800 forint, még hiányzik 537,200 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Szél Bernadett megpróbálkozik azzal, hogy az ombudsmanhoz fordulva kiderítse, a gödi különleges gazdasági övezet kijelölése alkotmányellenes-e, vagy sem. Elég nyilvánvalóan az lenne, ha Magyarországnak lenne egy valódi alkotmánya, amely megalapozhatná a demokráciát. Orbán hatalomra kerülésével azonban ez megváltozott, arról már nem is beszélve, hogy egy Áder nevű golyóstoll került államfői pozícióba, a bíróságokat feltöltötték haverokkal, a főügyész pedig Polt Péter. Még ha alkotmányellenes is valamilyen döntés, akkor sem jelent az semmit annak törvényességére nézve, hiszen mindent képesek úgy formálni, hogy ne legyen belőle gond. Mikor volt olyan, hogy visszavontak volna egy törvényt, annak alkotmányellenessége miatt? Ettől függetlenül persze foglalkozni kell a gödi üggyel, csak abban reménykedni, hogy az ombudsman bármit is megállapít, badarság lenne:

Budapest, 2020. április 25., szombat (OS) – Ombudsmanhoz fordulok a gödi különleges gazdasági övezet kijelölésének alkotmányosságával kapcsolatban, mert úgy látom, hogy a rendelet minimum négy ponton sérti az Alaptörvényt.

1. Semmi köze a veszélyhelyzethez. A veszélyhelyzet miatt veszélybe került 1500 munkahely megvédése nem azon múlik, hogy a Samsung-gyár területe és iparűzési adója Gödhöz vagy a megyei önkormányzathoz tartozik, hanem hogy a kormány milyen központi munkahelyvédelmi intézkedéseket hoz. A valódi ok, ahogy azt Gulyás Gergely feketén-fehéren megmondta, a gyár bővítését célzó nagyberuházás biztosítása a helyi közösség akarata ellenében. Ez pedig teljesen független a járványtól és a veszélyhelyzettől: a kormány egyszerűen le akar nyomni a helyiek torkán egy olyan nagyberuházást, ami ellen komoly tiltakozás alakult ki.

2. Mindenképpen szükségtelen és aránytalan korlátozás, ami Göd területének egyötödét, adóbevételeinek egyharmadát vonja el. Járványvészhelyzetben a kormány csak a „szükséges mértékben, az elérni kívánt céllal arányosan, a humánjárvány megelőzése, kezelése, felszámolása, továbbá káros hatásainak megelőzése, illetve elhárítása céljából gyakorolhatja a rendeletalkotási hatáskört. Nyilvánvaló, hogy a munkahelyvédelemhez számtalan más eszköz is a kormány rendelkezésére áll.

3. Sérti az önkormányzat feladatai ellátásához szükséges tulajdonhoz való jogát. Emellett a gödi önkormányzat tulajdonának bárminemű kártalanítás nélküli elvonása egyértelműen alaptörvény-ellenes, veszélyezteti a működőképesség fenntartását és az önkormányzati alapfeladatok ellátását. A megyei szint alkalmatlan a közfeladatok ellátására, egy funkciótlan, kiüresített, szakértelem nélküli szint a magyar önkormányzatiságban.

4. Az Alaptörvény szerint mindenkinek joga van az egészséges környezethez. A gödi ipari-innovációs fejlesztési terület bővítése kapcsán jelentős lakossági tiltakozásokra került sor annak egészségre és környezetre gyakorolt várható negatív hatásai miatt. A terület elcsatolásával teljesen ellehetetlenül a helyiek őket érintő döntésekbe való beleszólása, amivel sérülnek az Alaptörvényben és környezeti ügyekben az Aarhusi egyezményben biztosított jogok. Ráadásul miközben az egészségügyi és környezeti terheket nekik kell majd elszenvedniük, a gazdasági bevételekből nem részesülhetnek.

Összefoglalva, én úgy látom, hogy a gödi különleges gazdasági övezet kijelölésének semmi köze a járványhoz, teljesen szükségtelen és aránytalan lépés, alkotmányellenes tulajdonelvonásával pedig ellehetetlenít egy települést és veszélyezteti annak működőképességét. A járvány ürügyén, azt kihasználva és a felhatalmazással visszaélve a kormány nagyberuházói érdekeket érvényesít agresszív módon, semmibe véve a helyi közösség demokratikus akaratát és a környezeti érdekeket. Mélyen antidemokratikus az egész és kristálytisztán mutatja azt is, mennyit is ér a Fidesz és KDNP „zöld fordulata”. A kormány gondolkodás nélkül letérdel a nagyberuházók érdekei előtt, amikor az emberek és a környezet érdekeit kellene képviselnie. Most az ombudsmant és zöld helyettesét kérdezem arról, szerintük alkotmányos-e a lépés, tervezik-e, hogy vizsgálatot indítanak és mi a helyzet azzal a tavaly márciusban kezdődött vizsgálattal, ami a gödi beruházás kapcsán lakossági panaszra indult. Jelentkezem a fejleményekkel!

Kiadó: Dr. Szél Bernadett független országgyűlési képviselő (MTI-OS)

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.