Szeptember 10,  Kedd
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék
Adomány

NEHAZUGGY


Drága magyarok

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 569,349 forint, még hiányzik 2,430,651 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Ma két hírt hoztam:

Az első félévben a nyers adatok szerint 8,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).

    A nem élelmiszer jellegű termékek forgalma 13 százalékkal bővült 2023 azonos időszakához képest, az üzemanyagoké 5,5 százalékkal, az élelmiszereké, italoké és dohányárué pedig 3,9 százalékkal.
    A naptárhatással kiigazított adatok a kiskereskedelmi forgalom 7 százalékos növekedését mutatják.
    Az év első hat hónapjában a nem élelmiszer jellegű termékekből származó árbevétel 11,8 százalékkal nőtt, az üzemanyagok terén 4,8, az élelmiszerek, italok és dohányáru terén pedig 3,2 százalékos volt a növekedés.
    Júniusban éves összevetésben a nyers adatok szerint 9,4, a naptárhatással kiigazított adatok szerint pedig 10 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi árbevétel. Májushoz képest a nyers adatok szerint 0,9 százalékkal, a naptárhatással kiigazított adatok szerint pedig 1,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom. (MTI)

A másik:

 A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján 2024 júniusában 2,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakához képest, vagyis már hatodik hónapja töretlen a fogyasztás bővülése, ezzel az idei év január-júniusában a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 2,7 százalékkal haladta meg az előző év első hat hónapjában mértet – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden az MTI-vel.

    Júniusban a nem élelmiszer-kiskereskedelem 3,6 százalékos növekedése mellett az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma 3,2 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest. Ez utóbbin belül az élelmiszer jellegű vegyes üzletek, amelyek az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát teszik ki, 4,1 százalékos növekedést mutattak. Ez azt jelenti, hogy júniusban csak az élelmiszer jellegű vegyes üzletekben több mint 594 milliárd forintot költöttek a családok, azaz mintegy 20 milliárd forinttal többet, mint tavaly júniusban – írják a közleményben.
    Rámutatnak arra is, hogy az élelmiszer-kiskereskedelem bővülése mellett figyelemre méltó az árucikkek széles körére kiterjedő és a kiskereskedelmi forgalomból 7,9 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumenének 14 százalékos bővülése is.
    Hangsúlyozták, a kiskereskedelmi forgalom bővülésében fontos szerepet játszott az infláció visszaszorítása, amelyet a kormány hatékony intézkedései továbbra is alacsony szinten tartanak. 2024 júniusában az infláció 3,7 százalékot ért el, ráadásul az élelmiszer-infláció éves alapon 1,1 százalékra mérséklődött, sőt júniusban az élelmiszerek ára az előző hónaphoz viszonyítva 0,3 százalékkal csökkent. A reálbérek 9 hónapja tartó növekedésének és az óvatossági motívum fokozatos oldódásának köszönhetően zajlik a belső fogyasztás helyreállása. A fogyasztói bizalom helyreállását mutatja a turizmus dinamikus növekedése is, mely az év első felében közel 8 százalékkal bővült a tavalyi rekordévhez képest.
    Hozzátették, a következő hónapokban várhatóan folytatódik a kiskereskedelmi forgalom növekedési tendenciája, mivel a jövedelmek emelkedése és a munkaerőpiaci aktivitás fokozódása további pozitív hatást gyakorol a szektorra. A kormány a piaci verseny élénkítése érdekében működteti az árfigyelő rendszert, amely nemcsak az árak átláthatóságát növeli, hanem hozzájárul a fogyasztók tájékozott döntéseihez is, ami hosszú távon a kiskereskedelmi piac stabilitását erősíti, ezáltal hozzájárulva a hosszútávú gazdasági növekedés fenntartásához – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium. (MTI)

Szóval Romániában – ahol egyébként az infláció sem, a kiskereskedelem visszaesése sem közelítette meg a magyarországit – csak úgy magától növekszik a kiskereskedelmi forgalom – bőven erőteljesebben, mint a magyar, miközben ne felejtsük el, hogy a viszonyítás, tehát az egy évvel korábbi adat jóval az itthoni fölött volt, eleve magasabbról indultak -, na de Mária országában! Itt azért növekszik, mert emelkednek a reálbérek – ahogy egyébként a többi országban is, csak nálunk jóval kisebb mértékben -, és mert a zseniális kormányunk leszorította az inflációt, és létrehozta az árfigyelő rendszert, ami nagyjából arra jó, hogy azok a honfitársaink, akik olyan helyen élnek, ahol nincs jelen az összes nagy kereskedelmi lánc, szélütést kaphassanak, amiért ők csak sokkal drágábban tudnak vásárolni. Amúgy én a mai napig erőteljesen hiányolom az árfigyelőről a magyar üzletláncok árait. Talán csak nem azért felejtették ki azokat, mert ott minden drágább?

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.