Csák János, kultúráért és innovációért felelős miniszter a Budapest Eurázsiai Fórum című rendezvényen kifejtette, hogy mik is tartják őt éjjel-ébren, magyarán milyen problémákat tart fontosnak, hogy azokra megoldás szülessen. Szerinte az egyik ilyen probléma a termékenységi ráta, amelynek mértékét a kormány az elmúlt években emelni tudta, de sajnos nem elegendő mértékben. Szerinte ehhez az kellene, hogy a nőket támogatni tudják abban, hogy 29 éves koruk előtt is szülhessenek, hiszen így még van idejük második és harmadik gyerek megszülésére is. Ezt úgy lehet elérni, hogy rugalmasabbá teszik a munkaerőpiacot – nem fejtette ki, hogy mégis hogyan -, illetve a családi adókedvezményeket megtartják. Számomra fura azért, hogy nem is gondolnak arra, hogy a bérezés nem elegendő, hogy az oktatási és az egészségügyi rendszer is hagy kivetnivalót maga után, nem is beszélve a társadalom pillanatnyi állapotáról. Attól még, mert egy háztartásnak van elegendő pénze felnevelni egy gyermeket, még nem biztos hogy idehaza fog családot alapítani. Ezt az egész országot kellene egy élhetőbb hellyé tenni ahhoz, hogy növekedjen a gyermekvállalási kedv, de ezen nem nagyon akar dolgozni a kormány.
A magyar kormány intézkedései mögött egy összetett gondolkodásmód húzódik meg, amely figyelembe veszi az emberek alapvető szükségleteit, így például a valahová tartozás, a törődés és a biztonság iránti igényt; mindez magyarázatot ad arra, hogy a kormány mit miért tesz – mondta Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter a Budapest Eurázsia Fórum 2022 című rendezvényen, hétfőn Budapesten.
Úgy fogalmazott, hogy a verseny és az együttműködés a világ különböző részei között annak mentén fog eldőlni, hogy a legmélyebb emberi szükségletek megszólításában ki hogyan képes teljesíteni. A valahova tartozás érzése az egyik legmélyebb emberi szükséglet, jelen van például a hazaszeretet érzésén keresztül még olyan individualista társadalmakban is, mint az amerikai – fejtette ki.
Rámutatott: a kormány feladata megteremteni a feltételeket ahhoz, hogy az emberek törődhessenek magukkal, szeretteikkel és közösségeikkel. Nem az a jó társadalom, ahol a kormány kész megoldásokat kínál, hanem az, ahol az egyének a saját erőforrásaik és szerencséjük alapján képesek boldogulni – tette hozzá. A miniszter megjegyezte, hogy Magyarországon a társadalom nagyra értékeli a békét és a biztonságot, hiszen az ország szomszédságában az elmúlt 30 évben két háború is zajlott. Csák János – a miértek után a hogyanról szólva – elmondta, hogy a kormányzat kiemelt területként kezeli a társadalmi reprodukció kérdését, a technológiai fenntarthatóságot és a tapasztalatok átadását a következő generációknak.
„Néhány kérdés van, amely nem hagy éjszaka aludni, az egyik ilyen a termékenységi ráta, amely mostanra 1,6 százalékra emelkedett Magyarországon a 12 évvel ezelőtti, az unióban sereghajtó 1,2 százalékról” – osztotta meg a konferencia résztvevőivel. Ahhoz, hogy egy társadalom újratermelje önmagát 2,1 százalékos rátára van szükség; a probléma világszerte számos országban jelentkezik Dél-Korea mutatója például 0,8 százalék – világított rá. A miniszter szerint segíteni kell a nőket abban, hogy a jelenlegi uniós átlagot jelentő 29 éves kor előtt vállalhassák az első gyermeküket, és legyen idő még második és harmadik gyerekre is. Ezt a munkaerőpiac rugalmasabbá tételével – a férfiak számára is -, illetve a családi adókedvezményekkel kívánja elősegíteni a kormányzat – hangsúlyozta.
A másik terület, amely a minisztert megfogalmazása szerint „ébren tartja” éjszaka, a közepes jövedelmi csapdahelyzet, amely a magyarországihoz hasonló duális gazdaságokat jellemzi. A kormány ambíciója, hogy az ország növelje a hazai részt a termelésben, a kis- és középvállalati szektor megerősödjön, innovatívabb legyen, növekedjen a fejlesztők száma. Enélkül hosszabb távon a családpolitika finanszírozása nehezen képzelhető el – hangsúlyozta. A kultúra a kormányzat számára többet jelent a műalkotásoknál, gondolkodásmód és életforma is egyben, amely alapot képez a gazdaság működtetéséhez. Nem véletlen, hogy a GDP 1,3 százalékát költi az ország erre a területre a 0,5 százalékos EU-átlaggal szemben – összegezte Csák János a Budapest Eurázsia Fórumon.(MTI)
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.