Április 19,  Péntek
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék

NEHAZUGGY


Biztosan igaz ez a Holdról nézve

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 2,340,346 forint, még hiányzik 659,654 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Valamiért az az érzésem, megint valamiféle jogászkodással állunk szemben. Ez – főként statisztikával kombinálva – biztosan jól fest a Holdról nézve, de aki itt él, mármint ebben az országban, az azért tapasztalhatja, hogy a rögvalóság kicsit máshogyan fest. Egyszerű, mezei polgárként engem például pont nem érdekel, mit bűvészkednek össze a hatóságok ahhoz, hogy jól mutasson a dolog, ameddig a környezetemben azt tapasztalom, hogy előre le van zsírozva egy csomó munka, totálisan függetlenül attól, hogy történik pályázati kiírás, vagy sem. És az is majdnem mindegy, hány pályázó jelenik meg a papírokon. Ha egy pályázat eleve úgy van kiírva, hogy a feltételek alapján egyetlen cég felel meg, akkor hiába van öt pályázó, négy ki fog esni. Azt is látja – aki akarja -, hogy különféle variációkban a zsírosabb falatokat ugyanaz a tulajdonosi kör viszi el, csak egyszer az egyik pályázik, a másik lesz beszállító, aztán cserélnek, máskor konzorciumban pályáznak, a szálak a végén mindig ugyanahhoz a néhány emberhez vezetnek.

Mindenesetre az az érzésem, az EU kivételesen komolyan veszi saját magát, még nem sikerült kitalálni a megfelelő koreográfiát a sikeres pávatánchoz, úgyhogy most majd egyenként fogja kikérni magának mindenki, hogy bele van taposva az ő becsületébe. Sok szerencsét.

Magyarországon a közbeszerzések terén biztosított a verseny és az átláthatóság – közölte a Közbeszerzési Hatóság csütörtökön az MTI-vel.

 A Közbeszerzési Hatóság álláspontja szerint az Európai Bizottság a közbeszerzési statisztikái elkészítésekor torz adatokkal dolgozik – írták annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság megindította április 27-én Magyarországgal szemben a jogállamisági eljárást.
    A közleményben rámutatnak, hogy a bizottság adatbázisa nem megfelelő a tagállami összehasonlításokhoz, mivel az uniós országok jelentős része – habár kötelessége lenne – csak változó mértékben jelenteti meg a statisztikai adatok kinyeréséhez szükséges, eredményről szóló tájékoztatóit az Európai Unió Hivatalos Lapjában, a TED-en.
    A bizottság saját megállapítása szerint is, Magyarország azonban kiemelt figyelemmel tölti fel a lényeges közbeszerzési adatokat tartalmazó hirdetményeit. A Közbeszerzési Hatóság a problémát hivatalos úton többször – 2018-ban, 2019-ben, majd 2020-ban – is jelezte, ám érdemi válasz eddig nem érkezett a bizottságtól – írták.
    A közleményben kifejtik, hogy a bizottságnak a TED-en megjelentetett  hirdetmények adatain alapuló statisztikái szerint a hazai egyajánlatos közbeszerzések aránya – a bizottság megállapítása szerint – kifejezetten magas. Az Európai Bizottság által közzétett Belső Piaci Eredménytáblán azonban jól látszik, hogy az egyajánlatos közbeszerzések magas aránya nem tipikusan magyar probléma. A bizottság számítási módszere szerint 19 tagállam jár hasonló cipőben.
    Az adatokból  kitűnik, hogy a magyar 39 százalékos érték jobb Romániánál (41 százalék), Görögországnál (42 százalék), Csehországnál (43 százalék), Szlovéniánál (47 százalék) és Lengyelországnál (51 százalék) is, ellenük azonban nem indult jogállamisági eljárás – jegyezték meg.
    A Közbeszerzési Hatóság szerint az egyajánlatos közbeszerzések magas aránya nem minden esetben kizárólag a verseny hiányából eredhet. Maga az Európai Bizottság állapította meg a 2019. évi, Ausztriára vonatkozó országjelentésében, hogy az egyajánlatos közbeszerzések aránya az osztrák egészségügyi szektorban kiemelkedően magas, ennek oka a jelentés szerint piaci sajátosságokra vezethető vissza. Magyarország esetében azonban – ahol az egyajánlatos eljárások magas aránya ugyancsak alapvetően az egészségügyi szektorra jellemző – a piaci sajátosságokat a bizottság rendre figyelmen kívül hagyja.
    A közleményben hangsúlyozták, a széleskörű verseny meglétét támasztja alá, hogy az elmúlt két évben a hazai közbeszerzésekben évente mintegy 5000 ajánlattevő vett részt, amelyből nagyjából 3500 különböző cég nyert.
    A Közbeszerzési Hatóság 2020-as adatai szerint az 50 legnagyobb értékű közbeszerzési eljárás nyerteseinek 65 százaléka hazai, míg 35 százaléka külföldi vállalat volt, a magyar piac tehát nyitott minden potenciális résztvevő számára – írják a közleményben.
    A hatóság mindazonáltal egyetért azzal, hogy a minél szélesebb verseny érdekében fontos cél az egyajánlatos közbeszerzések arányának mérséklése, éppen ezért Magyarországon a Közbeszerzési Hatóság részéről is szigorú ellenőrzésekre, minden eddiginél erősebb kontrollra számíthatnak az ajánlatkérők – jelezték a közleményben.
    Rámutattak arra is, hogy az Európai Bizottság legfrissebb, 2020-as adatokat is tartalmazó, saját kimutatása szerint is, Magyarországon kiemelkedő, 100 százalékos a közbeszerzések átláthatósága. Mindez annak köszönhető, hogy a magyar ajánlatkérők maradéktalanul eleget tesznek az unió által előírt közzétételi kötelezettségeiknek. Éppen ezért a magyar közbeszerzések átláthatóságával kapcsolatos kifogások értelmezhetetlenek, hiszen ezt a bizottság saját kimutatása cáfolja – olvasható a Közbeszerzési Hatóság közleményében.
    A közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatban a közlemény felhívja a figyelmet arra, hogy a Közbeszerzési Hatóság továbbra is fenntartja álláspontját, miszerint az alapítványok főszabály szerint közbeszerzésre kötelezettek. Erre vonatkozóan a Közbeszerzési Hatóság már az előző évi jogállamisági jelentés kapcsán is kifejtette álláspontját, ám az Európai Bizottság ezt nem vette figyelembe a jelentésében – tették hozzá. (MTI)

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.