Az európai űrtevékenységek körében is a kompetenciák fejlesztése és az ellenállóképesség megerősítése lehet a versenyképesség záloga – idézte Szabados Richárdot a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szombaton.
A közlemény szerint a minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára elnökölte pénteken a Versenyképességi Tanács űrtevékenységek témakörében Brüsszelben megtartott ülését.
A tanácsülésen az európai űrtevékenységek vonatkozásában a tagállamok elfogadták a kompetenciák megerősítéséről szóló következtetéseket, valamint az EU Űrprogramjának időközi értékelését.
Az űrtechnológia gyors fejlődése megköveteli, hogy az Európai Unió biztosítsa autonóm hozzáférését az űrhöz és megerősítse stratégiai autonómiáját. A Galileo és Kopernikusz programok sikerei mellett az új projektek, mint például a GOVSATCOM, alapvető fontosságúak az EU technológiai függetlensége szempontjából – írták.
A küldöttek egyetértettek abban, hogy a megfelelően kidolgozott és végrehajtott űrpolitikai intézkedések stratégiai szerepet játszanak az EU technológiai szuverenitásának biztosításában, az űrinfrastruktúrák ellenállóképességének növelésében és a gazdasági növekedés ösztönzésében – áll a közleményben.
Az űrágazat hozzájárulása az unió gazdasági, társadalmi, környezetvédelmi, technológiai és biztonsági célkitűzéseihez jelentős. Az ágazatban tapasztalható hiányosságok kezelése érdekében átfogó megközelítés szükséges, ami magában foglalja a készségfejlesztést, a szabályozási keretek kialakítását és a nemzetközi együttműködés erősítését is annak érdekében, hogy az űrben Európa megőrizze versenyelőnyét és technológiai függetlenségét – tették hozzá.
Az ülést értékelve Szabados Richárd megállapította: az űrtechnológia gyors fejlődése és lehetséges alkalmazásai jogi szabályozást igényelnek, így Magyarország támogatja az EU szintű űrjogi keretek kialakítását.
„Létfontosságú, hogy jogi keretet alakítsunk ki az állami és nem állami szereplők űrbeli tevékenységeinek szabályozására”. Az uniós űrjogi keretek kidolgozása várhatóan a soron következő lengyel elnökség programjának fontos eleme lesz
– közölte az NGM. (MTI)
Van azért abban valami egészen különös disszonancia, hogy a közgazdász-adótanácsadó úr az űrkutatásról fejti ki a nagyon kompetens véleményét. Teszi ezt egy olyan országban, melyben képtelenség vonattal eljutni A pontból B pontba, ahol a kórházakban nem csak wc-papír nincs, de kanál, pohár, gyógyszer és elegendő orvos és nővér sincsen. Olyan országban, ahol kerekesszékkel szinte sehová nem lehet eljutni, nem lehet közlekedni, még egy nyomorult moziba sem tud elmenni az, aki mozgásában korlátozott. Oda se, majd jól meghódítjuk az űrt. Bár a Fidesz már túl van ezen, a szektatagok fejében található űrt már sikeresen meghódította, bár a konferencia aligha erről szól.
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.