Április 27,  Szombat
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék

NEHAZUGGY


A józan paraszti ész diadala: úgy csökkentik, hogy növelik

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 2,552,800 forint, még hiányzik 447,200 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Hogyan viszonyul a tenyérjóslás, valamint a kávézaccból jóslás, vagyis az orbánista gazdaságpolitika a közgazdaságtudományi hozzáértéshez? Hát nagyjából úgy, mint egy random közepes képességű könyvelőminiszter a közgazdasági Nobel-díjhoz. Vagy mint a két hónap alatt összehozott 1700 milliárdos deficit az éves költségvetési hiánycélhoz. Más olvasatban: a párhuzamosok hamarabb találkoznak a végtelenben, mint az orbáni gazdaságpolitika a tartós növekedési pályával, az élhető, fejlődő ország megteremtésével.

Részletesebben: miután a boldog új év első két hónapjában a deficit elérte az eredeti költségvetési hiánycél 67,75 százalékát, vagyis több mint kétharmadát (lesz ez négyötöd is, ha előre megy, nem hátra), a Varga Mihály által vezetett Pénzügyminisztérium A kormány fokozatosan csökkenti a költségvetési hiányt címmel kiadta a vonatkozó februári gyorsjelentését, amely szerint minden a legnagyobb rendben van. Nem olyan nagy csoda ez, Varga miniszter pár napja is mindent rendben talált maga körül, midőn büszkén lobogtatta az unortodox magyar gazdaság(politika) visszafogott sikerét, helyenként totális csődjét (világbajnok infláció, összeomló nyugdíjrendszer, siralmas termelékenység, a szegénységet újratermelő ordító társadalmi esélyegyenlőtlenség) mutató OECD-jelentést, amely ráadásul a kormány idei GDP-növekedéssel kapcsolatos kudarcát vetíti előre. Nevezetesen: az OECD szerint a magyar gazdaság 2,4 százalékkal nőhet idén, miközben a kormány 4 százalékot tűzött ki célul.

Úgyhogy ez az egészen pontosan 1704 milliárd forintos deficit igazán szóra sem érdemes. Mi a probléma azzal, hogy úgy csökkentik, hogy növelik, mikor mi a magunk magyar módján voltunk, vagyunk, leszünk sikeresek? Majd márciustól minden jobb lesz. Egyrészt szintén Varga mai másik sikerjelentéséből tudjuk, hogy újabb 30 milliárd forintnyi uniós forrás érkezett Magyarországra (az 1700-ban a 30 több mint 56-szor van meg), másrészt ha eddig nem tette, márciustól akár elkezdheti termelni a nyereséget a Budapest-Belgrád meg nem épült vasút, meg a Vodafone, meg a repülőtér vagy ha ezek nem, akkor 2017-es vizes vébé, illetve a szintén nettó nyereséges vadászati világkiállítás, nem? De. Aki nem hiszi, aki nyugtalankodik, hogy baj van, azt emlékeztetném arra, hogy nincs rá oka: azért tartjuk a miniszterelnököt, hogy a józan paraszti ész ne tűnjön el a bolsevista trükknek is beillő gazdasági szakértelem mögül. Idéznék is ettől a remek embertől egy két évvel ezelőtti paraszti bölcselkedést, ha a valóságot kivesszük az egyenletből, ha eltekintünk attól, hogy a főjózan főparaszt ma már szóba sem áll a magyar gazdaságpolitika másik oszlopos alakítójával, akkor rohadtul igaza volt, van, lesz:

Ahogy 2010 óta mindig, a válság alatt is a saját utunkat jártuk, a gazdaság újra indításához nem a brüsszeli recepteket, hanem a Matolcsy–Varga-féle gyógymódot alkalmaztuk, nem a fékre léptünk, nem húzódtunk fedezékbe, hanem kanyarban is bátran előztünk. Kockázatot vállaltunk. A kockázat mértéke nem volt csekély, de tudják, igazság szerint sohasem az. A gazdaságpolitikában a tutisták előbb-utóbb mindig a sor végén kötnek ki. Olyan ez, mint a biciklizés. Ha nem tekered, eldől. Hát, ez nem dőlt el. (2022. február 12., miniszterelnöki évértékelő)

És akkor a számok kedvelőinek ímhol a fenti okosságokra tökéletesen rímelő, melldöngető pénzügyminisztériumi közlemény arról, hogy az 1704 milliárdos deficit valójában annak a bizonyítéka, hogy a kormány fokozatosan csökkenti a költségvetési hiányt:

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához – emelte ki az államháztartás központi alrendszerének február végi helyzetéről pénteken  kiadott gyorstájékoztatójának bevezetőjében a Pénzügyminisztérium (PM).

A kormány célkitűzése, hogy a hiányt és az államadósságot fokozatosan csökkentse. Február végéig nyugellátásokra 1420,7 milliárd forintot fordított a kormány a dupla nyugdíjjal együtt, míg gyógyító-megelőző ellátásra 386,3, kamatkiadásokra pedig 855,4 milliárd forintot.

Február végéig az államháztartás központi alrendszere 1704,0 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 1759,5 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 79,0 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 23,5 milliárd forintos hiányt mutattak.

A februári költségvetési képet nagyban árnyalja, hogy az áfa-bevételek szezonalitása miatt február hónapban rendszerint több százmilliárd forinttal alacsonyabb bevétel képződik, mint egy átlagos hónapban. Ennek oka, hogy az előző év negyedik negyedéves bevallásához kapcsolódó áfa-kiutalásokat a költségvetés legnagyobb részben ilyenkor téríti vissza.

A kormány a nyugdíjasoknak tett ígéretéhez híven az idei évben is kifizette a 13. havi nyugdíjat. Ennek költségvetési hatása februárban – az alapnyugdíjjal együtt, a nyugdíjszerű ellátásokat is beleértve – 1041 milliárd forintot tett ki. Az első két hónapban a nyugellátásokra fordított összegek elérték az 1420,7 milliárd forintot.

Tekintettel arra, hogy egyes Prémium Magyar Állampapír sorozatok kamatfizetési időpontja az első negyedévben esedékes, a lakosságnak kifizetett kamatkiadások jelentős növekedést mutattak februárban. A kamatkiadások 855,4 milliárd forintot tettek ki. 

A kormány elkötelezett a hiány és az adósság csökkentése mellett. A fenntartható gazdasági növekedés érdekében a kormány a következő években 3 százalék alá csökkenti a költségvetési hiányt. Így a hiány mértéke az idei évben 4,5 százalék, jövőre 3,7 százalék, 2026-ban pedig 2,9 százalék lehet. (via MTI)

Utóirat: Az utolsó mondat egy ordas nagy beismerő vallomás. A közgazdász-, jogász- és rendőrzsenik kormánya hivatalosan elismerte, hogy elengedte a hiánycélt, és magasról tesz arra, hogy mit írt korábban a hatályos költségvetési törvénybe. Igen, azt írták bele, hogy már idén 2,9 százalékra kellene mérséklődnie, 2026 viszont két év múlva lesz. Hát igen: a saját utunkon mi így szállunk le a bicikliről. Ha nem tekerjük, eldől. Ha tekerjük, akkor is.

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.