Április 16,  Szerda
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék
Adomány

NEHAZUGGY


Nem mindenkit lehet ilyen könnyen elhallgattatni

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 1,309,981 forint, még hiányzik 1,690,019 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Donald Trump arról döntött, hogy befagyasztja a Harvard Egyetemnek megítélt állami támogatásokat azért, mert az egyetem vezetése nem fogadta el a Trump-adminisztráció követeléseit. Donald Trump több elit-egyetemnek is elküldött egy levelet, amelyben lényegében a támogatások megvonásával fenyegetőzött, amennyiben nem teljesítik azokat az egyetemek. Egyes intézmények támogattak bizonyos pontokat, noha a teljes listát ha jól tudom, sehol sem fogadták el. A Harvard, a világ egyik legismertebb és legnevesebb egyeteme viszont egy az egyben visszautasította a listát, hiszen véleményük szerint a szólásszabadságot kívánja korlátozni a jelenlegi kabinet. Trump persze antiszemitizmusra hivatkozik és arra, hogy az egyetemeken meg kell védeni a zsidó tanulókat – természetes minden tanulót meg kell védeni, vallási vagy etnikai hovatartozástól függetlenül -, de ezt kezd olybá tűnni, mint Orbán Viktor mosakodása, amikor is minden döntés azért születik, mert így kívánják megvédeni a gyermekeket.

Nyilvánvalóan ha valaki törvényellenes tettet követ el – gyűlöletbeszéd, uszítás és a többi – az egyetem területén, azt vonják felelősségre, ez ellen úgy vélem senki sem ellenkezik, de ma már ott tartunk, hogy egy vélemény kinyilvánítása is bűncselekménynek számít, amiért igen gyorsan elvehetik az emberek diákvízumát és kitoloncolhatják az országból. Persze ehhez megvan a joga az ország vezetésének, de ne csodálkozzanak majd azon, ha ezek a diákok ezentúl nem az amerikai egyetemeket választják majd, hanem az európai, vagy ázsiai egyetemekre iratkoznak inkább be. Lassan ugyanis ott tartunk, hogy kevés olyan ország van a világon, ahol jobban korlátozzák az ember véleményét, mint a szabadság hazájában, az Egyesült Államokban. Emlékezzünk csak JD Vance müncheni beszédére, ahol is az amerikai alelnök arról hadovált, hogy Európa-szerte egyre csak elharapódzik a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozása, ami nem egyezik az amerikai mentalitással, ott ugyanis mindenki szabad.

Nos, tökéletesen látszik, hogy mennyire szabadok ezek az emberek. Egyeseket az egyetemi kapmuszon tartóztatnak le, másokat egy interjún, vagy a reptéren. Diákok százainak szüntették meg a vízumát azért, mert olyan véleményt fogalmaztak meg – de legalábbis erre gyanakszanak -, amely nem egyezik a jelenlegi kormány véleményével. Ez lenne a véleménynyilvánítás szabadságának kiteljesülése? Magyarország már régen nem egy demokrácia, de még idehaza sem szokás valakit letartóztatni és fogdába zárni azért, mert esetleg ellenvéleménye van. A Trump kabinet lassan minden olyan embert megfenyeget vagy kiutasít, akik véleményük szerint antiszemiták voltak, esetleg eltérő véleményt fogalmaztak meg. Még egyszer elmondom, az antiszemitizmusnak semmi keresnivalója sincs egyetlen kampuszon sem – az élet más területén sem persze -, de ugyanez igaz az iszlamofóbiára is, hiszen mások gyűlölete teljességgel elfogadhatatlan.

Úgy vélem, hogy a Harvard egyetem jól döntött akkor, amikor visszautasította a kormány fenyegetését, hiszen ezzel megmutatta, hogy kiáll a diákjai szólásszabadságáért, noha ebben nyilván azért az is közrejátszik, hogy a Hardvard a világ egyik leggazdagabb egyeteme, ezért vélhetően egy ideig még ellesznek az állam támogatása nélkül is. Erre persze nem minden egyetem képes, de akkor is úgy vélem, hogy nincs fontosabb annál, mint hogy egy egyetem kiálljon a diákjaiért és bizonyítsa, hogy ott biztonságban vannak mindaddig, ameddig nem követnek el valamiféle valódi bűncselekményt, hiszen az alól nincs mentség. Jól látható az, hogy a Trump-kormányzat megpróbálja befolyásolni az amerikai egyetemek világnézetét és azt szeretné elérni, hogy ne legyenek ennyire liberálisak, hiszen manapság a konzervativizmus a menő. Igen ám, de az egyetemek mindig is a szabadság otthonai voltak, ahol az emberek ütköztethették a véleményüket és semmi probléma nem volt azzal, ha a két fél nem értett egyet valamiben. Sőt, az ember abból tanul csak igazán, ha valaki nem ért egyet az ő álláspontjával és egy másféle utat mutat számára. Ha egy kaptafára – állami parancsra – kellene viselkednie az amerikai egyetemeknek, úgy teljesen értelmét veszíteni a történet. Egy egyetem a szabad véleménynyilvánítás otthona kell hogy legyen, ami megértem, hogy megrémíti az olyan embereket, mint Donald Trump és JD Vance, hiszen a hatalom számára egy gondolkodó embernél nincs veszélyesebb.

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.