Február 5,  Szerda
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék
Adomány

NEHAZUGGY


És akkor a bukott szerb miniszterelnök elkezd aggódni az ország gazdaságáért

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 103,000 forint, még hiányzik 2,897,000 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

A majdnem három hónapja tartó országos tiltakozások és blokádok negatív hatással lesznek a szerb gazdaságra és a külföldi befektetésekre – jelentette ki szerdán Milos Vucevic miniszterelnök a belgrádi K1 televízióban.

A kormányfő szerint rossz képet fest az, hogy az országban valaki mindig „tiltakozásra és polgárháborúra” szólítja fel az embereket. Ha azzal fenyeget, hogy mindent megállítanak és leblokkolnak. Ilyen környezetbe nem szívesen érkeznek külföldi befektetések – tette hozzá. Szerinte ez máris látszik Szerbia gazdaságán. Mint mondta, az első negyedévre nézve borúlátó, januárban az utóbbi három év legalacsonyabb külföldi befektetési szintjét jegyezték fel.

A tiltakozások novemberben kezdődtek, azt követően, hogy az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején leszakadt tizenöt ember halálát okozva. Az illetékes szervek 13 ember ellen emeltek vádat mulasztás és veszélyeztetés miatt az ügyben, az újvidéki felsőügyészség pedig a felújítás során elkövetett esetleges korrupciós ügyek gyanúja miatt indított nyomozást.

Civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők a tragédia után tiltakozásba kezdtek. A követelések között a baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása mellett a vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala is szerepel, illetve szeretnék, ha felelősségre vonnák azokat is, akik a tüntetőkre támadtak az elmúlt hónapok során, továbbá szabadon engednék azokat a diákokat és tanárokat, akik ellen a tiltakozások miatt emeltek vádat, és 20 százalékkal megnövelnék a felsőoktatásra szánt költségvetési keretet.

A kormány szerint már teljesültek a követelések, hiszen az illetékes szervek folyamatosan nyilvánosságra hozzák a felújítási munkálatok dokumentumait, eljárás indult azok ellen, akik a tiltakozókra támadtak, Aleksandar Vucic köztársasági elnök közbenjárására szabadon engedték a korábban elfogott diákokat és tanárokat, a költségvetési pénzek átcsoportosításával pedig biztosították a felsőoktatásra szánt büdzsé 20 százalékos növelését, ezért a további tiltakozások indokolatlanok.

A diákok szerint viszont még nem teljesült minden kérés, a velük rokonszenvező építésügyi szakemberek például úgy vélik, hogy még mindig hiányoznak kulcsfontosságú iratok, amelyekből kiderülhetne, ki a felelős az újvidéki tragédiáért, ezért folytatják a tiltakozást.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban újították fel, és a munka idén is folytatódott. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható. A miniszter azóta lemondott, de közölte, nem tartja magát felelősnek a tragédiáért.

Felelősséget vállalt viszont Újvidék polgármestere és a miniszterelnök. Milan Djuric és Milos Vucevic végül január végén jelentette be lemondását. A miniszterelnök lemondását a parlamentnek is el kell fogadnia, majd új miniszterelnököt kell választani, ennek hiányában a jogszabályok szerint előrehozott választásokat kell tartani. (MTI)

Szóval a lemondott, de még hivatalban lévő szerb miniszterelnök elkezdett aggódni az ország gazdaságáért, merthogy a tiltakozások, tüntetések, útlezárások ártalmasak, és a befektetők nem jönnek. Kéne szólni az embernek, hogy az ilyen típusú tüntetések célja egészen pontosan ez. Olyan országos tiltakozás nincsen, ami nem okoz kellemetlenséget, mert azzal semmit nem lehet elérni, ha az emberek vasárnap este egy parkban mesélik el egymásnak a kínjaikat. A tiltakozásoknak a kormány tud véget vetni, mégpedig úgy, hogy teljesíti a követeléseket. Ha mondjuk kevesebbet loptak volna, ha nem számolják fel a demokrácia alapvető építőköveit, ha nem a korrupció lenne a kormány legfőbb politikája, akkor a tiltakozások ki sem robbantak volna. Örülök, ha segíthettem.

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.