Napsugaras szép reggelt kívánok mindenkinek! Ide éppen megérkezett a tél – utálom is cefetül -, ami 10-12 fokot, és eléggé sok esőt jelent. A sok eső errefelé azt jelenti, hogy akár fél napig is hullik az áldás, mondjuk két napon keresztül. Másféle áldás ugyan, de máshol is hullik. Lemondott a szerb miniszterelnök, Orbán haverjának sem áll jól a szénája. Majd kiderül, hogy kiírnak-e előrehozott választást. Szerencsére a szlovákok is ébredeznek, talán végre felfogja a világnak ez a fele is, hogy a szélsőség nem a megoldás, hanem a probléma. Állítólag Trump és Musk is összeugatott, talán nem tudják eldönteni, melyikük a világ császára. Jól is tették, az a legjobb, ha két nárcisztikus fallosz egymást zabálja fel.
Deutsch Tamás váratlan helyzetbe került hétfő délután az Európai Parlamentben. Nicklas Herbst, a Költségvetési Ellenőrző Bizottság elnöke késett a bizottsági ülésről, így a fideszes EP-képviselőnek kellett helyette beugróként elindítania az ülést.
A helyzet láthatóan Deutschot is váratlanul érte, kissé rémült arckifejezéssel nyúlt a mikrofonhoz. Miután megszólalt angolul, gyorsan kiderült, hogy ijedtsége nem volt alaptalan. (444.hu)
Érdemes megnézni a videót, valóban megrázó élmény. Főként annak tudatában, hogy Deutsch Tamás 2009 óta ténykedik (majdnem azt írtam, hogy dolgozik, de szerencsére időben észhez tértem) az Európai Unióban. Ezek után elképzelni sem tudom, mit ért meg abból, ami zajlik körülötte, hogyan tud részt venni a beszélgetésekben, vitákban, miként képes képviselni Orbán Viktor érdekeit (mert félreértés ne essék, ezért van ott). Arról már tényleg egy tétova szót sem ejtve, hogy miért veszi fel az uniós polgárok adóiból az extramagas fizetését. Ám nem lenne igazi fideszes, ha kussolt volna, és nem reagál a megjelent videóra. De reagált. Mégpedig azt, hogy neki kelenföldi akcentusa van. Csakhogy az akcentus egy dolog – Soros Györgynek is olyan, hogy elfakad tőle az ember sírva -, a nyelvtudás egy más dolog. Az akcentussal nincs gond, de azzal, hogy egy uniós képviselő ennyi idő után sem volt képes megtanulni angolul, bizony nagyon komoly baj van.
Januárban hibahatáron belül tovább nőtt a Tisza Párt előnye a Fidesz–KDNP-vel szemben – olvasható a Republikon Intézet legfrissebb, a pártpreferenciákat vizsgáló közvélemény-kutatásában.
Ezzel tisztában van a kormányfő és az ő közvetlen környezete, az teljesen biztos. Ahogy az is, hogy pánik van. Keresik a megoldást nagy erőkkel, de eddig még nem sikerült sem megtalálniuk, sem előállítaniuk a csodafegyvert. Valahonnan mintha ismerős lenne a történet. Az utolsó pillanatig vadul keresgélt csodafegyverrel, az ország romjai felett is sikert harsogó propagandagépezettel, a végső összeomlás előtt is győzelmet kiáltó, majd az őt eláruló népet átkozó diktátorral, végül a gyáva menekülést egyfajta hőstettnek beállító bukottakkal. Most még ott tartunk, hogy harsog a sikerpropaganda, miközben már szinte minden romokban hever. El sem tudom képzelni, miért hisznek még most is egyesek abban, hogy ennek lehet még – számukra – jó vége, hogy ezt vissza lehet fordítani, hogy ha elég sokszor és elég hangosan ismétlik, hogy ez minden kormányok legjobbika, hogy jól élünk és holnap még ennél is jobb lesz, az majd használni fog valamit. Ahogy azt sem értem, hogy miért hiszi el bárki, hogy a várhatóan hamarosan megjelenő kormánypárti műhelyek eredményei a Fidesz töretlen előnyéről majd bármin képesek lesznek változtatni. A gát már átszakadt, azt aligha lehet befoltozni. Legfeljebb erőlködni lehet – teszik is -, de egyre inkább nevetségessé válnak.
Kedden az EU-s tagállamok az Európai Bizottsággal együtt a jogállamiságról vitáztak, ahol a Bizottság kifejtette, szeretne segíteni Magyarországnak, hogy megfeleljünk az EU-s elvárásoknak.
A zárt ülést követő sajtótájékoztatón a decemberben kinevezett jogállamiságért felelős biztos, az ír Micheal McGrath úgy nyilatkozott,
a Bizottság nyitott a párbeszédre a magyar kormánnyal, és a célok megfeleléséért – vagyis a befagyasztott mintegy 19 milliárd eurónyi uniós forrás felszabadításáért -, szeretne párbeszédet a magyar kormánnyal.
A politikus inkább szeretné látni, hogy az EU-s pénzek elérik a tagállamokat, de szerinte ehhez meg kell felelnie a világos és következetes elvárásoknak. A pénzek felszabadításához vezető út azoknak a reformoknak a végrehajtása – többek között korrupcióellenes és átláthatósági szabályok javításával -, amelyeket az EU 2022 decemberében fogalmazott meg. (Népszava)
Túl Szijjártó Péter és a többi palotaszolga várható hisztériás rohamán óhatatlanul felmerül a kérdés: Orbán Viktor akar-e fékezni a szakadék előtt. De talán ennél relevánsabb az a kérdés, hogy TUD-e fékezni, vagy már nem egészen ő kezeli a kormányt, a gázt, a féket. Az is kérdés, ha nem tud, vagy nem akar fékezni, van-e még – vagy addigra marad-e még – szövetségese az Európai Unióban, vagy ha úgy állnak a számok, életbe léptetik a hetes cikk szerinti eljárást. Mert sem az USA, sem Kína, sem Oroszország nem fog szavazni Brüsszelben. Gondoltam, szólok.
Amúgy pedig jó ébredezést, szép napot kívánok mindenkinek! Mi majd hamarosan jövünk vissza az első beszólással, ahogy mindig.
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.