Január 23,  Csütörtök
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék
Adomány

NEHAZUGGY


Harc az influencerek ellen

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 1,327,145 forint, még hiányzik 1,672,855 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Nem tudom, ki járt már olyan helyen – akár külföldön, akár Magyarországon –, amely meglepte azért, mert a helyről korábban kiváló véleményeket olvasott, azonban csalódást okozott. Én is jártam már olyan helyeken, amelyek úgy voltak bemutatva, mintha minimum a világ legcsodálatosabb helyei lennének, a valóság viszont az volt, hogy hazug vélemények hatására pörgették fel az érdeklődést. Legyen szó étteremről, vagy épp szolgáltatásról, a probléma világszinten jelen van. Nem is beszélve a modern korról, amikor is a közösségi média hatására ezek még inkább elterjedté váltak. Az úgynevezett influencerek jó pénzért olyan véleményeket hagynak, amelyek kiemelik az adott  létesítményt a tömegből, de a gond az, hogy ezek az influencerek vagy ott sem voltak, vagy ott voltak, de a véleményük már az ottjártuk előtt megszületett, hiszen azért jó pénzt kaptak.

Az olasz kormány ezzel kíván szembeszállni, mivel új törvényeket hoznak pont az ilyen visszaélésekkel szemben, amelyek téves képet festenek le bizonyos vendéglátó egységekről, vagy szolgáltatásokról. Én magam is használom példának okáért a Tripadvisort és pontosan látom, hogy vannak ál-vélemények. Vagy azért, mert egy bárt, éttermet, vagy szolgáltatást jobbnak kívánnak feltüntetni, mint amilyen, vagy pont ennek ellenkezője a cél, és tönkre akarnak tenni valakit. Nekem is hagytak már olyan véleményt a tapastúrámmal kapcsolatosan, amely teljes hazugság volt. Hogy alapvetően mi okozta a véleményt hagyó hazugságát, azt a mai napig nem tudom, mindenesetre komoly károkat okozott a szolgáltatásomnak. A mostani olasz törvénymódosítás – amennyiben megszavazzák a Parlamentben – sokkal jobban korlátozná, hogy miként lehet véleményt hagyni. Már azt is ellenőriznék, hogy a véleményt hagyó ember valóban ott volt-e, vagy igénybe vette a szolgáltatást. Bemondásra már nem lehetne véleményt hagyni, ami sokat segítene egyes kisebb vállalkozásoknak.

A mai világban sajnálatos módon sokan élnek vissza az internet nyújtotta anonimitással. Vagy kommentek formájában – kaptunk mi is már nem kevés teljességgel elfogadhatatlan kommentet, vagy belső üzenetet -, vagy vélemények formájában, amelyek akár tönkre is tehetnek egy céget. Mert hát gondoljunk csak bele abba, hogy valaki összeszedi az energiáját és pénzét, hogy belevágjon valami olyanba, amiről évek, vagy évtizedek óta álmodott. Majd annak ellenére is, hogy egyébként jó szolgáltatást nyújt, egyeseknek ez nem tetszik és negatív véleményeket hagynak. Nem akarnak ugyanis konkurenciát, ők jól elvannak abban a közegben, amelyben eddig is voltak. Vagy a másik véglet az, amikor valaki éppen csak belekezd valamibe és megkéri a barátokat, családtagokat és szinte mindenkit, hogy ugyan már hagyjanak 5 csillagos véleményt. Persze ettől még az illető nyújthat nagyszerű szolgáltatást, szó se róla, de nekem erről az a véleményem, hogy ennek korlátozására van szükség.

Valódi véleményekre van szükség, nem pedig influencerek hazugságaira, vagy az „ellenség” hazug véleményeire. Sajnálatos, hogy törvényi változtatásokra van szükség ahhoz, hogy ez meg is történjen, de hát ha erre van szükség, akkor erre van szükség. Véleményem szerint legalább az irány jó, mert a mai világban lassan tényleg nehéz elhinni bármit is. Ha pedig az olaszok Európában – és ezzel talán a világon is – elsőként életbe léptetik ezt a törvényt, úgy új korszak köszönthet be a szolgáltatások területén. Ha ugyanis csupán valódi véleményeket lehet majd hagyni, akkor nehezen futhatunk bele olyanba, hogy valaki felpumpálta a haverja szolgáltatását, amiért az ember jó pénzt kifizetett, viszont nem azt kapta cserébe, amit várt volna. Az irány tehát jó, kérdés, hogy többen is követni fogják-e, vagy inkább szemet hunynak, mint tették azt korábban is, hiszen valaminek az ellenőrzése sokkal időigényesebb és drágább, mint ha hagyjuk, hogy egyesek visszaéljenek az online tér lehetőségeivel.

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.