Az egyházak és az állam a maguk döntéshozatali rendjében, de együttműködve segítik az idős embereket – mondta Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára szerdán Hajdúböszörményben, a Szent István idősotthon átadásán.
Az ötven személyes létesítmény a debrecen-nyíregyházi római katolikus egyházmegye saját beruházásában, 2,5 év alatt készült el.
Fülöp Attila köszönetet mondott az egyházmegyének azért, hogy kitartóan gondoskodik az idősekről. Ötven embernek otthont adni komoly, nehéz vállalkozás – hangoztatta.
A kormányzat pénzügyi támogatása és jogszabályi védelme mellett az egyházi intézmények évtizedes tapasztalataikkal, szeretettel gondoskodnak a rászorulókról – tette hozzá.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy az elfogadott költségvetésben a közel négy kormányzati ciklusban 4,5-szeresére nőtt a szociális és gyermekvédelmi támogatások összege, ez mintegy 1500 milliárd forintot jelent, míg 2010-ben még 325 milliárd forint volt.
Felidézte:
Orbán Viktor miniszterelnök a múlt év végén parlamenti felszólalásában jelezte, hogy „2026-ban áttörés jellegű, tehát komolyan érzékelhető béremelés várható a szociális területen„.
A hajdúböszörményi idősotthon átadásával „egy újabb segítség, újabb fejlesztés, egy újabb innováció született a szociális területen” – mondta Fülöp Attila, azt kívánva az ott lakóknak, hogy az otthonban töltött minden perc örömet jelentsen számukra.
Palánki Ferenc, az egyházmegye megyés püspöke az épület megáldása előtt azt mondta, az egyháznak nem az a célja, hogy intézményeket tartson fenn, hanem az, hogy hirdesse a szeretet evangéliumát. Az intézmények azonban kiválóan alkalmasak erre, ezért nő folyamatosan a számuk az egyházmegyében is.
Már épül a tizenkettedik köznevelési intézményük, míg Hajdúböszörményben és Egyeken elkészült, Mátészalkán pedig már épül az új szociális intézményük
– sorolta a megyés püspök. (MTI)
Szép is ez, de nagyon. Azt mondjuk pont nem értem, mi a fenét keres egy tisztán egyházi beruházás avatásán egy államtitkár. Az állam feladata nem az, hogy részt vállaljon mások sikereiben, hanem az, hogy a saját feladatait teljesítse. Ha ez így nem érthető, mondom egyszerűbben; iszonyúan kevés az állami intézményekben a férőhely, a várólisták végtelenek, az ellátás drága, a minősége pedig sok esetben siralmasan gyenge. Erről nem az ágazatban áldozatos munkát végző, gyalázatosan alulfizetett emberek tehetnek, hanem az állam nem teljesíti a kötelességét sem finanszírozás, sem semmi más tekintetben. Nem a néhány tucat idős, ám megfelelő anyagi körülményekkel rendelkező (ugyanis az ellátásért fizetni kell, és nem vatikáni valutával) ember problémájának megoldását kellene ünnepelni, hanem arról a sok tízezer idős, rászoruló emberről kellene sürgősen gondoskodni, akik szeretnék méltó módon leélni utolsó éveiket, ám erre esélyük sincs.
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.