Mint azzal valószínűleg már nagyon sokan találkoztak, az amerikai UnitedHealthcare CEO-ját, Brian Thompsont a nyílt utcán agyonlőtte és fiatal férfi. Thompson gyilkosát – akit lényegében kivégzett a férfi – a mai napig nem sikerült elfogni, noha már fotó is van róla az interneten. Ennek oka pedig nem más, mint hogy borzasztó sokan egyetértenek azzal, hogy valaminek változnia kellett. Félreértés ne essék, itt nem arról van szó, hogy sokan tapsikoltak azért, mert egy kétgyermekes családapát valaki agyonlőtt, a hangsúly inkább azon van, hogy ezek a cégek olyan profitot zsebeltek be – pláne a UnitedHealthcare, amely más egészségbiztosítóktól eltérően még nagyobb profitra tett szert –, amely profitot csak úgy tudtak elérni, hogy megtagadták bizonyos betegek ellátásának kifizetését, amely vagy szenvedéshez, vagy akár halálhoz is vezetett. Mostanig nem számolták össze, hogy hány ember halt meg azért, hogy ez a profitorientált cég még nagyobb éves bónuszt zsebelhessen be.
Az amerikai egészségügyi rendszer egy velejéig romlott rendszer, amely sokak számára teljesen érthetetlen. Nem csak az európaiak számára – ahol a legtöbb orvosi ellátás ingyenesen elérhető -, de még azon amerikaiak számára is, akik nem érdekeltek az egészségügyi rendszer további gazdagításában. A rendszer aránytalan és évente emberek tömegeinek halálát okozza. Nem azért, mert egyébként ne állnának rendelkezésre megfelelő eszközök vagy ne lenne elég orvos, hanem azért, mert egyes betegektől egyszerűen megtagadják a biztosítók az ellátásuk kifizetését. Ez lényegében az emberek kizsákmányolása és kihasználása akkor, amikor a legsebezhetőbbek. Mert ki ne adna bármennyi pénzt azért, hogy a gyermekét vagy a szüleit meggyógyítsák? Végső soron az egészség az, ami a legtöbbek számára a legfontosabb, viszont normális esetben ez nem függ valakinek a gazdasági, anyagi helyzetétől.
Nos, az Egyesült Államokban ez is másként van, mivel nagyon konkrétan életek múlnak azon, hogy kinek milyen biztosítása van. Ennek az oka pedig nem más, mint hogy privatizálva van az egész rendszer, tehát ezen cégek csupán a profitot látják a szemük előtt, ezért simán hagynak meghalni olyanokat, akiktől már nem feltétlenül tudnak több pénzt bezsebelni. Ez egy teljesen elfogadhatatlan rendszer, amelynek változnia kell. Ám mint azt sokan tudják, az Egyesült Államokban az úgynevezett lobbi – van, akik simán korrupciónak hívják ezt – teljesen lehetetlenné teszi azt, hogy bármiféle változás is történjen ezen a területen. Mert akik elképesztő pénzeket kaszálnak, azok politikai erővel bírnak, és még egy törvény tervezetének benyújtása előtt el tudják azt ásni, hiszen az ő pénzük forog kockán. Értelmetlen tehát abban reménykedni, hogy majd a törvényhozásban egyik napról a másikra megváltozik a helyzet, és valaki meg meri lépni, hogy szembemegy a magán egészségügyi biztosítókkal, hogy mindenki számára elérhető állami egészségügyet hozzon létre.
Sokak szerint más módszerre volt szükség, ezért még ha nem is értenek egyet azzal, ami történt, megértik, hogy miért is következett be. Pont ezért az online „nyomozók” azért tagadják meg a segítségnyújtást a hatóságoknak a férfi felkeresésében, mert úgy vélik, hogy szükség volt valamire, ami végre megüzeni ezen a profitorientált cégeknek, hogy az egészségügy nem csupán a pénzről szól, hanem valami egészen másról is. Sokan ezt a tragikus esetet arra szeretnék felhasználni, hogy megindítsanak valamiféle változást és kihasználják a világ figyelmét. Érdekes módon Nagy-Britanniában is elég sokan felkapták a fejüket erre a hírre és sokan – még a jobboldali sajtó követői között is – arról beszélnek, hogy nem magánosítható az NHS, vagyis a brit egészségügyi rendszer. Ez egyfajta ébresztő volt mindazon országok számára, amelyeknek kormányai azon gondolkodnak, hogy egészében, de legalábbis részben privatizálják az egészségügyet.
Egyetlen ember meggyógyítása sem függhet attól, hogy mennyi pénzt keres. Márpedig az Egyesült Államokban ez igenis ettől függ. Vannak persze állami intézmények is, ahol ha szerencséje van az embernek, akkor ellátást kaphat, de az nonszensz, hogy nem ez a jellemző, hanem ez a ritkaság, a kivétel. Véleményem szerint az egészséghez való jog egy emberi jog, ezért nem függhet valakinek a gazdasági helyzetétől az, hogy milyen egészségnek örvend. Legyenek persze magáncégek, de ne ezen a területen, mivel senki nem választja a betegséget, vagy azt, hogy baleset érje. Az teljesen elfogadhatatlan, hogy valakit egy megbetegedés vagy baleset élete végéig olyan tartozási spirálba taszítja, amelyből aztán képtelen kikerülni. Nem elég, hogy az oktatás területén is pontosan ugyanez igaz az Egyesült Államokban, de még az egészségügy is így működik. Változásra van szükség, amit szerintem mindenki tud, a kérdés csak az, hogy miként lehet elérni ezt a változást? Nyilvánvalóan nem emberek meggyilkolásával, de az jól látható, hogy a törvényhozásban elég nehéz bármit is elérni.
Egyébként sok sikert kívánok a rendőröknek a gyilkosságot elkövető férfi felkutatásában, de ne lepődjenek meg, ha az emberek nem lesznek túlzottan segítőkészek. Ez az eset emberek millióinak szemét nyitotta fel, amivel tisztában van már a profitorientált rendszer is.
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.