November 25,  Hétfő
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék
Adomány

NEHAZUGGY


Két egészséges láb tökéletesen elegendő a mozgáshoz

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 2,079,897 forint, még hiányzik 920,103 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Egy amerikai cég – nyilván, hiszen a mai napig az Egyesült Államokba költözik az az ember, akinek valamilyen zseniális gondolata támad – kifejlesztett egy olyan lábra szerelhető úgynevezett külső vázat, amely megkönnyíti a használója járását, kiváltképpen ha túrázni megy az illető. Ez a cég nem az első és nem is az egyetlen, amelyik ilyen típusú fejlesztésbe vágott bele, hiszen látják, hogy van egy bizonyos piac az effajta innovációkra. A mesterséges intelligenciával is felszerelt extra lábak akár 40 százalékkal is megkönnyítik a járást, ami alapvetően egy zseniális ötlet azok számára, akiknek különféle okokból nehezükre esik a mozgás, de úgy érzem, hogy az egészséges emberek számára egy ilyen alkalmatosság értelmetlen. Pedig a reklámjukból olybá tűnhet, hogy a közönségük mégis az a csoport, amelyik kvázi csalni szeretne a túrák alkalmával. A túrázás elektromos kerékpárjaként reklámozzák, ami véleményem szerint óriási hiba. Miért?

Úgy vélem, hogy a gépeknek – legyen szó akár autóról, elektromos rollerről vagy éppen kerékpárról – megvan a helyük a közlekedésben, de sokan úgymond visszaélnek vele. Nemrégiben Portugáliában jártam, ahol azt tapasztaltam a fővárosban, Lisszabonban, hogy életerős, nem ritkán fiatal családok vagy párok vették igénybe a helyi tuk-tuk szolgáltatást, mert a városban több domb is van, amelyeket meg kell mászni annak érdekében, hogy kilátásunk legyen a városra. De ugyanezt látom akár Granadában is, ahol a fiatalok busszal és taxival mennek fel a város magasabb pontjaira, hogy onnan posztoljanak fotókat, majd vagy lesétáljanak – ez ugyanis jóval könnyebb -, vagy lemenjenek busszal vagy taxival. Aki erre rászorul, az természetesen használja, mint ahogy azok is, akik késésben vannak, de aki egészséges és sietnie sem kell sehova, az mégis miért „csalna”? Miért nem szánja rá magát és veselkedik neki a domboldalnak?

A mozgás egy borzasztóan egészséges dolog, ami még csak pénzbe sem kerül. Számtalan igencsak túlsúlyos embert látok robogón, elektromos rolleren vagy elektromos kerékpáron, hiszen ezeket nem kell fizikai erővel hajtani. Nyilván ehhez megint csak megvan mindenkinek a joga, de nem lenne jobb, ha az emberek visszaszoknának a sétához, a kerékpározáshoz és úgy általában a lábbal való közlekedéshez? Most már túrára is úgy fognak menni egyesek, hogy 5000 dolláros mesterséges intelligenciával felszerelt robotot helyeznek a lábukra? Nem hiszem, hogy szükséges tovább könnyíteni az életet, mivel sokan már így is idő előtt távoznak az élők sorából, hiszen az ételeink tele vannak mindenféle oda nem illő adalékanyagokkal, egyre kevesebbet mozgunk és a városokban beszívható levegő is egyre mérgezőbb. Ha ehhez még hozzáadjuk azt is, hogy ma már sokan rollerrel, elektromos kerékpárral és talán majd elektromos „lábakkal” fognak közlekedni, akkor csak saját magunk alatt fogjuk vágni a fát.

A saját túráimon az amerikai turisták mindig meglepődnek azon, hogy az európaiak – számukra sokszor az egész kontinens szinte egy ország, valahogy úgy tekintenek rá – milyen sokat sétálnak. Meglepődnek azon, hogy sokszor a belvárosban semmi szükség nincs az autóra, és ha nem is lábbal, de esetleg tömegközlekedéssel is el tudnak jutni A-ból B-be. Véleményem szerint ezt meg kellene tartanunk, hiszen ha egészséges társadalmakat akarunk fenntartani és nem egy olyat, amely beteges és képtelen a közlekedésre gépek segítsége nélkül, akkor jobban járunk, ha inkább a saját testünk egészséges állapotára koncentrálunk. Futás, kerékpározás, sétálás, vagy épp túrázás az, amire az emberi szervezetnek szüksége van, nem pedig az elektromos kütyükön való közlekedés. Még egyszer hangsúlyozom: megvan ezen eszközök helye a társadalmunkban, a mindennapi életünkben, nem azt mondom, hogy azok kivétel nélkül haszontalanok, pláne károsak, de ezekkel sajnos vissza lehet élni. A gond csak az, hogy ezzel sok esetben saját magunknak ártunk és észre sem vesszük, hogy úgy váltunk egészségtelenekké, hogy egyébként sokat közlekedünk.

A cég által felvetett probléma nyilvánvalóan létezik, és az orvoslásban óriási szerepe lehet egy ilyen könnyen felszerelhető eszköznek, de ne az egészséges emberek számára promotálják már. Persze ha az ember nincs hozzászokva, akkor az elején meg fog szenvedni a túrázással, vagy éppen a futással, de a fájdalom ezen esetben a fejlődés jele, ezért ha nem adjuk fel, akkor a szervezetünk meg fogja ezt hálálni később. Mert mennyivel jobb úgy felmenni egy domb tetejére, hogy az ember nem köpi ki a tüdejét, hanem még beszélni is tud? A legtöbb embernek másra sincs szüksége, mint a két egészséges lábára. Ha ezekkel rendelkezik, akkor semmi szüksége nem lehet mindenféle futurisztikus eszközökre.

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.