Válságos mértéket öltött az óvodapedagógus-hiány, és emiatt már országos szinten működésképtelenné vált a csoportonként két diplomás pedagógusra épülő óvodai rendszerünk – derül ki a Szószóló a gyerekekért akció most közzétett eredményeiből. A szülők és pedagógusok szöveges beszámolói jól érzékeltetik a problémákat, az érintettek elkeseredését és a várható következményeket is.
A tanév elején indult akcióban az ország valamennyi részéről érkeztek visszajelzések; ezek alapján az alábbiakban ismertetjük az óvodákkal kapcsolatos eredményeket: a részletes beszámoló és az idézetek itt olvashatók. Az akció a szülők és a pedagógusok összefogásával jött létre: a problémák közösek, a szülő és a pedagógus éppúgy elszenvedője azoknak a rendszerszintű problémáknak, amelyeknek a gyermekeink a kárvallottjai.
A minőségi óvodai munkához egy óvodai csoportba két diplomás óvodapedagógus szükséges, az ő munkájukat segíti a dajka, és szükség esetén a pedagógiai asszisztens. Ideális helyzetben az óvodapedagógusok és segítőik csapatban dolgoznak, a gyerekek számára harmonikus közösséget teremtve, a foglalkozások segítenek kibontakoztatni a gyerekek képességeit, készségeit. A gyakorlatban azonban egyre több helyen nem sikerül a csoportonkénti két diplomás óvodapedagógust biztosítani, miközben az alacsony anyagi és erkölcsi megbecsülés következtében sokan elhagyják a pályát, nyugdíjba mennek, fiatalok pedig alig jönnek. Az óvodák jelentős részében már nem tudnak biztosítani csoportonként két diplomás óvodapedagógust, így arra kényszerülnek, hogy megfelelő pedagógiai képesítés nélküli személyek legyenek a gyerekekkel délután és reggel. Ezzel elkerülhetetlenül sérül az óvodai nevelés minősége. A gyermek nem kapja meg azt a fizikai és érzelmi biztonságot, amire szüksége lenne az egészséges fejlődéshez, és a nem megfelelő pedagógiai módszerek miatt könnyen szerezhet érzelmi sérüléseket is.
A kormányzat rendszerint arra hivatkozik, hogy a gyerekek számához viszonyítva nem állunk rosszul a pedagógusok átlagos számával, az országos statisztika azonban nem tükrözi a hatalmas helyi különbségeket. Valóban nem minden óvodában jelentkezik az óvodapedagógus-hiány, és működik sok olyan óvoda is – különösen kistelepüléseken –, ahol a kis létszámú csoportok javítják az országos átlagot. Ez azonban nem változtat azon a tényen, hogy sok helyen viszont súlyos a pedagógushiány, túl kevés az óvodapedagógus a gyerekek számához képest.
A kormányzat ahelyett, hogy megoldotta volna az elkeserítő helyzetet, 2020 augusztus végén rendeletben törvényesítette az óvodapedagógusok tömeges pályaelhagyása miatt kialakult kényszerű állapotot. A rendelet szerint már csak 8 és 12 óra között követelmény, hogy a gyermekekkel diplomás óvodapedagógus foglalkozzon; 8 óra előtt vagy 12 óra után az óvodák bármifajta pedagógiai képzettség nélkül bárkit alkalmazhatnak. Az intézményvezetők továbbra is igyekeznek megtalálni a legjobb megoldást, de óvodapedagógusból óriási hiány van, pedagógia asszisztensből (akik nem önálló munkára, hanem az óvodapedagógusok munkájának támogatására lettek kiképezve) sincs elegendő státusz, így egyre többször előfordul, hogy a gyerekekre érdemi pedagógiai képzettség nélküli személyek vigyáznak, és ezzel az óvodák gyermekmegőrzővé degradálódnak.
A most közzétett eredményeink érzékletesen mutatják be a mai magyarországi óvodai bajokat, melyeket több száz szöveges vélemény támaszt alá; mindegyik egy-egy segélykiáltásként jelzi a szülők, pedagógusok és gyerekek elkeseredését.
Az óvodákban kialakult helyzet következményeinek elemzésére Dr. Bakonyi Anna óvodapedagógiai szakértőt kértük fel. Az elemzésben felhívta a figyelmet arra, hogy aki az óvodában nem éli meg az érzelmi és fizikai biztonságot a gyerekközösségben, az pszichés, vagy konkrét betegségbe torkollhat, és felnőttkorban is könnyen lehet, hogy nem tud aktívan és konstruktívan részt venni a társadalomban. Mindez az egész társadalomra, a demokratikus működésre is kihathat.
A Szószóló a gyerekekért akció keretében az óvodai tapasztalatok mellett sok más közoktatási témában is érkeznek visszajelzések. A Szülői Hang Közösség azért indította az online tiltakozó akciót, hogy felhangosítsuk az óvodákat és iskolákat sújtó rendszerszintű problémákat. A résztvevő szülők és pedagógusok észrevételeit az ország térképére visszük, ezáltal bárki számára láthatóvá válik, hogy az oktatási rendszerünkben helyi szinten (járásonként) milyen bajokat jeleznek a csatlakozók. A tanév elején indult tiltakozó akcióban immár több mint 1700 szöveges vélemény érkezett több mint 2500 regisztrált résztvevőtől. Az akció tovább folytatódik, más témákban is várjuk a tapasztalatokat, és később összegezzük az eredményeket.
Szülői Hang Közösség
szuloihang.hu, facebook.com/szuloihang
Kapcsolat: [email protected]
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.