Napsugaras szép reggelt kívánok mindenkinek! Kezdjünk ma is kedvencünkkel, Donald Trumppal.
Donald Trump szétrombolja a NATO-t, és véget vet minden szolidaritásnak a demokratikus államok között – véli Francis Fukuyama, a Stanford Egyetem politológiaprofesszora, aki az olasz La Repubblicának adott interjút, amelyet a német Die Welt is átvett.
A professzor a Fehér Ház történelme legidiótább döntésének nevezte, hogy az Egyesült Államok elnöke 60 országra ilyen nagyságrendű vámot rótt ki, ami annak az ékes bizonyítéka, hogy a politikus nem érti a gazdaság működését, ezáltal válságba taszítja a világgazdaságot. (Index)
Francis Fukuyama nem véletlenül a világ egyik leghíresebb véleményformálója, a meglátásai nagyon helyénvalóak szoktak lenni. Soha nem venném a bátorságot, hogy vitába szálljak a gondolataival, de attól még vannak nekem saját gondolataim. És én azt gondolom, hogy akár éppen az ellenkezője is történhet annak, amit Fukuyama gondol a lehetséges következményekről. Mert mi van akkor, ha a világ demokratikus államai a Trump okozta sokk miatt nem egymás ellen fordulnak, hanem összefognak, szorosabban összezárnak, elmélyítik a politikai és kereskedelmi kapcsolataikat egymással? Hiszen a legtöbb demokratikus országot nem idióták vezetik – ebbe most nem számolom bele Magyarországot, mert ez már régen nem demokratikus ország -, akik pontosan tudják azt, hogy az országuk érdeke nem az elzárkózás, hanem a szorosabb együttműködés. Főleg úgy, hogy közös az ellenség, és itt nem az Amerikai Egyesült Államokra gondolok, hanem Donald Trumpra és kormányára. Ha ez így történik, tehát a demokratikus országok nem fordulnak egymás ellen, hanem összefognak – hiszen ez az egyedül célra vezető döntés -, akkor az átmeneti nehézségek leküzdése után egyetlen igazi vesztese marad ennek az őrületnek; az USA. Szerintem így lesz, mert így kell lennie. Ennyit már kellett fejlődnie az emberiségnek az eltelt évszázadokban. De helyben is van már reakció Trump ámokfutására:
Kétpárti támogatást élvez az a törvényjavaslat, amely korlátozná az elnök vámügyi jogköreit, és kongresszusi jóváhagyáshoz kötné az új vámok bevezetését – közölte a CNN.
Az elnök jogkörének korlátozását republikánus szenátorok is támogatják. Ugyanis kezdenek pánikba esni – Kínával ellentétben ők valóban -, mert a szavazóik verik az asztalt. Ennyi idő elég is volt, hogy az első problémák felszínre kerülni, emelkednek az árak, viszont zuhannak a tőzsdék. Ez utóbbi azért foglalkoztatja még az átlagpolgárt is, mert a nyugdíjmegtakarításaikat általában tőzsdei cégek kezelik, ha tehát a tőzsde beszakad, a nyugdíjvagyonuk is apadásnak indul. Az USA-ban – ellentétben mimagyarokkal – nem veszik jó néven az emberek, ha kiforgatják őket a vagyonukból. Arrafelé nem úgy van ám, hogy ha valaki egyszer bekerült a szenátusba, az élete végéig ellébecolhat ott, mert a pártfőtitkár elvtárs megvédi. Ott az emberek hamar megbüntetik azt a politikust, akiben csalódnak. Ezért van az is, hogy még az elnök pártjába tartozó szenátorok is simán szavaznak az elnök ellen, ha azt érzik szükségesnek. Nem a pártközpont adja ki az utasítást, hogy kötelezően melyik gombot kell megnyomni. Bezzeg nálunk:
Nem is olyan váratlan helyről, a Kulturális és Innovációs Minisztériumot vezető Hankó Balázstól kapott vasárnap komoly elismerést a Munkácsy-díja miatt az elmúlt hetekben sokat kritizált festő, Vészabó Noémi. Hankó, aki Schmidt Máriával közösen látogatta meg Vészabót a műhelyében, a művek megtekintése után a Facebook-oldalán azt írta, „a festő által képviselt művészi világ szerves része a magyar kultúra színes és élő hagyományának”.
A Munkácsy-díjra minden évben 14 művészt felterjesztő szakmai bizottság viszont nem volt különösebben boldog attól, hogy Hankó végül eleget tett a kérésnek, a díj kiosztása után a tagok jelezték, hogy mindannyian lemondanak, mert nem akarják a nevüket adni egy „amatőr, vásári szintű festő” díjazásához. Azt is kifogásolták, hogy az általuk felterjesztett művészekből csak ketten kaptak díjat. Hogy ezzel hogy egyeztethető össze Hankó dicsérete, azt nehéz megmondani (Telex)
Úgy is kell. Hankó Balázs a gyógyszerész végzettségével – úgy is, mint kulturális és innovációs miniszter és Schmidt Mária megszakértették a művésznő munkásságát és teljes egyetértésben megállapították, hogy teljes mértékben indokolt a Kossuth-díj, továbbá hogy a giccs a magyar kultúra szerves része. Értjük, legfeljebb a tudatunk nem fogja át elsőre. A szakmai zsűri meg ugyan kit érdekel? Hát hol értenek ők annyira a művészethez, mint ez a két korszakos zseni? Naugye.
Hamarosan új templomfelújítási programot írnak ki, amely az ötezernél kevesebb lakosú falvakat érintheti – közölte a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára vasárnap az alig hatszáz lelket számláló Vas vármegyei Oszkón, ahol ünnepélyesn átadták a kívül-belül megújult Szent György-templomot.
Soltész Miklós hangsúlyozta: a magyar falvak megmaradása sok mindentől függ, fontosak a munkahelyek és a szolgáltatások, de nagymértékben függ a lelkiektől is, a keresztény hit megerősítésétől is.
„Amíg egy településen van templom addig ott van élet is” – fogalmazott, hozzátéve, ezért döntött úgy a kormány, hogy Kárpát-medence-szerte templomokat újítanak fel.
„Szemben Nyugat-Európával mi úgy döntöttünk, hogy a templomainkat az olyan kis településeken is megújítjuk, mint Oszkó, és biztos vagyok abban, hogy azt a 43 millió forintnyi támogatást, amely ide érkezett, a lehető legjobban használták fel” – mondta az államtitkár. (MTI)
Nagyon számít a Fidesz az egyházra a választások megnyerésében. Ehhez persze a mi pénzünket költi (ahogy azt eddig is tette), de oda se neki, van még ott, ahonnan ez jött. Ameddig csődbe nem megy az ország. Szóval a magyar falvak attól fognak virágba borulni, ha egy csomó pénzt kivág a kormány – ismétlem: a mi pénzünket – az ablakon, hogy a három templomjáró öregasszony jól érezze magát. Amúgy esetleg a faluban se bolt, se patika, se normális utak, járdák, se orvosi ellátás, se rendes iskola nincs, de a templom pöpecül csillog és villog. És igen, a haldokló Nyugaton azokat a templomokat, melyekbe amúgy a papon és néhány kóbor macskán kívül senki nem jár, közösségi célokra szokták felhasználni. Játszóház, idősek napköziotthona, kiállítóterem lesz belőlük, mert az legalább jó a közösségnek, ameddig az üresen kongó templomnak a világon semmi haszna nincs.
Jó ébredezést, szép napot kívánok mindenkinek! Mi hamarosan jövünk vissza az első beszólással, mint mindig.
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.