A Donald Trump által bejelentett büntetővámokra reagáltak ma reggel a tőzsdék, amelyek Ázsiától kezdve, Európán keresztül az Egyesült Államokig mindenhol elképesztő módon bezuhantak, és ugyan a pánik valamelyest enyhülésnek indult, de súlyos mínuszokat regisztrálnak. Nem túl nagy meglepetésre a Trump által bejelentett bűntetővámok ha nem is a recesszió szélére sodorták, de mindenesetre negatív kilátásokat sejtető káoszba taszították a világot, amire persze soha nincs szükség, de most biztosan nem. Nem elég, hogy 2008-ban már egy komoly világválságot éltünk meg, amelyet aztán a kilábalás és a viszonylagos konjunktúra évtizede követett, ám megjelent a Covid-világjárvány, amelyet ismét egy gazdasági visszaesés, helyenként recesszió követett, majd kirobbant az orosz-ukrán háború. Ezekből lassan ugyan, de elkezdtünk visszakapaszkodni (még ha a 24 órás béke várat is magára), de egyre több ország gazdasága indult növekedésnek. Akkor is ha természetesen nem volt semmi garancia arra, hogy ez a továbbiakban is így lesz. Elvégre a Föld leggazdagabbjai akkor válhatnak még gazdagabbakká, ha a gazdaság romokban van, hiszen a zavarosban halászhatnak. A milliárdosoknak egyáltalán nem érdeke az unalmas, kiszámítható növekedés.
Donald Trump nem tétovázott sokat, és alig több mint két hónappal a beiktatását követően lényegében a fél világot (mintegy 60 országról és az Európai Unióról van szó) megbüntette, amivel Amerika naggyá tételén kívül, valamiféle tiszteletet is ki akar erőszakolni magának. Persze arról hadovál, hogy ő mindent az amerikai polgárok érdekében tesz, ám ha ez így lenne, akkor a döntése nyomán az amerikai polgárok jobb helyzetbe kerülnének, nem pedig rosszabba. Márpedig pont az utóbbi történik, legalábbis ezt érzékelik a polgárok, aminek hatására országszerte amerikaiak százezrei mentek az utcákra Chicagotól kezdve New Yorkon keresztül egészen Los Angelesig. Miközben Trump lényegében aranykort ígért, nagyon úgy néz ki, hogy az átlagembernek sokkal nehezebb élete lesz a következő időszakban. Ez annyira nem is érdekelné a világot, ha Trump döntése nem befolyásolná mindannyiunk életét egyetlen csapásra. Az Egyesült Államok ugyanis a mai napig a világ egyik vezető hatalma – gazdaságilag, politikailag és katonailag egyaránt -, ezért minden ott meghozott döntés alapjaiban határozza meg a világ működését.
Az a helyzet állt elő most, hogy a Trump által kivetett vámokat nem csak más országok polgárainak kell majd megfizetniük, hanem nekik is. Sőt, az amerikai polgárokat még jobban is fogják érinteni ezek a változások, hiszen végső soron az történik, ami a közgazdaságtan tankönyvekben le van írva: a külföldi termékekre kivetett büntetővámokat a cégek a vásárlókra fogják áthárítani. Ez mindig is így volt, ezért aki arról álmodozott, hogy ezek után olcsóbban vásárolhat majd bizonyos termékeket, az óriásit tévedett. Márpedig sok Trump-fanatikus – Trump többször is jelentette, hogy imádja a műveletlen, tájékozatlan embereket – hiszi azt, hogy a büntetővámok következtében majd megfizethetőbb lesz az élet. Csúnya pofon lesz számukra a valóság, hiszen hamarosan megtapasztalják azt, hogy a korábban általuk vásárolt külföldi termékek sokasága jóval többe fog majd kerülni. Persze erre mondhatják azt, hogy majd megveszik az amerikai megfelelőit ezeknek a termékeknek, de ez egyrészt sok esetben nem lesz lehetséges, másrészt pedig valami oka csak volt annak, hogy európai vagy ázsiai termékeket vettek és nem azok amerikai megfelelőit.
A valóság kijózanító lesz, és igaz, hogy az európai, valamint ázsiai emberek is érzékelni fogják a büntetővámok hatását, én úgy vélem, hogy azok, akik ezt valóban meg fogják fizetni nem mások lesznek, mint az amerikai polgárok. Donald Trump hivatalba kerülése előtt még arról beszélt, hogy elhozza az aranykort az amerikaiak számára, csökkenti az élelmiszerek árát és újra megfizethetővé tesz bizonyos szolgáltatásokat, ám ennek pont az ellenkezője történt. Persze erre mondhatják azt az amerikai kormány tagjai, hogy csak idő kérdése és ez fog történni, de kérdés, hogy meddig hajlandóak erre várni az amerikai választók? Ugyanis egyes termékek hazai termelésének elindítása nem hetekbe vagy hónapokba, sokszor még csak nem is évekbe, hanem évtizedekbe telhet. Arról nem is beszélve, hogy nem helyettesíthető minden termék ilyen formában, ezért vannak olyan élelmiszerek, amelyekről talán egy időre le kell mondaniuk az amerikai választóknak. Sok esetben ugyanis még a hőn szeretett „amerikai” termékekről is igen gyorsan kiderül, hogy Kínában vagy Bangladesben gyártották. Az iPhone tökéletes példa erre, amely szintén meg fogja szenvedni az áremelkedést és kijózanító lesz sokak számára.
Senki nem nyert azzal, amit Donald Trump művelt az elmúlt hetekben, kivéve persze a milliárdosokat. Kiderült tehát, hogy egy milliárdosok által alkotott kormány nem az egyszerű emberek érdekeit, hanem a saját érdekeiket képviseli. Óriási meglepetés, nem igaz?
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.