Április 2,  Szerda
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék
Adomány

NEHAZUGGY


Mindenki ellenséggé vált

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 49,400 forint, még hiányzik 2,950,600 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Egy indiai diák, aki éveken keresztül a Columbia Egyetemen tanult, elmenekült az országból Kanadába (ahol nem tartóztatja őt le a hatóság), miután a Bevándorlási és Vámügyi Hivatal (angol rövidítése: ICE) a kollégiumi szobája ajtaján dörömbölt két alkalommal, de mivel nem volt végzésük, ezért nem léphettek be a diákok által lakott területre. Azonban mielőtt harmadik alkalommal – ezúttal végzéssel a kezükben – megérkeztek volna, Ranjani Srinivasan, tanulva a korábbi esetekből, amikor bilincsbe vertek diákokat és különböző fogdákba helyezték őket az ország különböző pontjain, elmenekült az országból. Noha nem értette, hogy miért szüntették meg a tanulmányi vízumát és miért akarták elfogni a hatóságok, jobbnak gondolta, ha elhagyja azt az országot, amely mostanig óriási lehetőséget nyújtott számára azáltal, hogy a világ egyik legjobb egyetemén tanulhatott. Ez megváltozott akkor, amikor Donald Trump hatalomra került, és kijelentette, hogy kitoloncolnak minden Hamász-, azaz terrorista-szimpatizáns diákot.

Nyilván amennyiben valóban terrorista szimpatizánsokról lenne szó, a döntés érthető lenne, de Srinivasan esetében arról volt szó, hogy véletlenül egy tüntetésbe keveredett – haza akart jutni, de a rendőrök az útját állták, mert nem voltak nála papírok, amelyek azt bizonyították volna, hogy valóban ott lakik –, ahol is a rendőrök nekimentek a tüntetőknek, illetve mindenkinek, aki a közelükben volt, és elfogta őket. Noha elég gyorsan kiderült, hogy Srinivasan egyébként semmi törvénytelenséget nem követett el, ezért el is engedték a hatóságok, ez nem akadályozta meg abban őket, hogy kvázi bűnelkövetőként tekintsenek rá. Ugyan nem tüntetett és köze sem volt az ott felvonulókhoz, mégis elég oknak találták ezt arra a hatóságok, hogy töröljék a diákvízumát és megpróbálják elfogni arra hivatkozva, hogy terrorista szimpatizáns és Hamász-párti. Manapság eléggé úgy tűnik, hogy szinte bárkit meg lehet ezzel bélyegezni, hiszen sokan szimpatizálnak azzal a gondolattal, hogy minden palesztin-párti ember terrorista. Itt még csak erről sem volt szó, mégis Srinivasan ellen tudták használni, ami megmutatja, hogy mennyire romokban van a szólásszabadság és a jogállam az Egyesült Államokban.

Ezentúl lényegében minden külföldi diák amiatt aggódhat, hogy kitoloncolják az országból azért, mert rosszkor volt rossz helyen, vagy egy helyi lapban olyan véleményt mert megfogalmazni, amivel a regnáló kormány nem ért egyet. Mi történt a szólásszabadsággal? Mi történt azzal, hogy az Egyesült Államok a szabadság hazája? Vagy olyan ez, mint Magyarországon, ahol akkor mondhatja el teljes biztonságban az ember a véleményét, ha az a vélemény egyezik a hatalom véleményével? Lehet szidni a Biden-kormányzatot, de elég kevés olyan esetre emlékszem, mint amilyenek az utóbbi időben történtek az USA-ban. Ezek után külföldi diákok ezrei retteghetnek amiatt, hogy több éves munkájuk vész kárba, arról nem is beszélve, hogy akár még börtönben is kiköthetnek. Nem tudom, hogy ezt követően ki akarna bármelyik neves amerikai egyetem diákja lenni, hiszen jól láthatóan nem tudja őket megvédeni senki. Srinivasan még időben volt, és képes volt elhagyni az országot, ezért szabadon támadhatja meg a hatóságok döntését azért, hogy egy napon talán újra a Columbia egyetem diákja lehessen, de nem mindenki ilyen szerencsés.

A szólásszabadság ilyen szintű korlátozása elképesztően veszélyes, hiszen jól látható, hogy mondvacsinált okokra hivatkozva könnyen akár börtönbüntetés is lehet a történet vége. Szerintem elég kevés olyan eset van, amikor valaki az országa egyik legjobb tanulójaként felvételt nyer egy neves amerikai egyetemre, hogy aztán ott a terrorizmust támogassa. A szélsőséges nézeteket valló embereket a legtöbb esetben beszervezik, méghozzá manipulációval. A terrortámadásokat elkövető emberek a legritkább esetben művelt, intelligens emberek, mint inkább tanulatlan, megvezethető emberek, akiknek nincs/nem maradt veszítenivalójuk. Persze vannak kivételek, de ezek az utóbbi időben bebörtönzött egyetemi hallgatók semmi rosszat nem tettek, és ezzel csak azt éri el az amerikai kormányzat, hogy ember nem akar majd az amerikai egyetemekre jelentkezni, mivel szabadon szeretne létezni. Akkor elmennek a brit, francia vagy német egyetemekre, hiszen ott is megkapnak mindent, amire szükségük van, viszont egészen biztosan nem fogják őket letartóztatni azért, mert véleményt fogalmaztak meg bármivel kapcsolatban, vagy azért, mert véletlenül egy tüntetés közepére csöppentek. J.D. Vance kijelentése, miszerint Európa egyre kevésbé szabad, miközben az Egyesült Államok a szabadság fellegvára, eddig is nevetséges hazugság volt, de ennek fényében megkérdőjelezhetetlen baromság.

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.