Február 6,  Csütörtök
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék
Adomány

NEHAZUGGY


Az EU-nak jobban oda kell tennie magát

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 162,960 forint, még hiányzik 2,837,040 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Nem sok minden van, amiben Donald Trumppal egyetértek, de abban szerintem sajnos igaza van, hogy a világnak, elsősorban a tehetősebb államoknak és szövetségeknek ki kellene venniük a részüket a világ jobbá tételében. Az nem elfogadható, hogy mindenhol is az USA az, amelyik messze a legtöbb segítséget nyújtja. Az is tény persze, hogy emellett ők azok, akik a legtöbb fegyveres konfliktusban és háborúban érdekeltek voltak különböző okok miatt, de ez még mindig nem mentség. Ezt annak kapcsán írom, hogy mint tudjuk, az amerikai kormány befagyasztotta az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) finanszírozását, aminek már most is érzékelhető hatásai vannak világszerte. Ázsiától Afrikán keresztül egészen Dél-Amerikáig emberek milliói tapasztalják meg, hogy mit jelent az, ha a világ vezető nagyhatalma lényegében egyik napról a másikra befagyasztja a támogatásokat. A statisztikák szerint a világ humanitárius segítségnyújtásának több mint 40 százalékáért felel az Egyesült Államok, miközben az EU mindössze 7,1 százalékkal veszi ki a részét a történetből. Egyedül az Egyesült Királyság közel annyit (6,1 százalék) segít, mint a teljes Európai Unió.

Ez véleményem szerint egyáltalán nincs rendjén, mert az igaz, hogy az Egyesült Államok jelenleg is a világ vezető nagyhatalma, de az EU azért annyira nem jelentéktelen, mint amennyire kevés segélyt nyújtanak világszerte. Most látható igazán, hogy nem lehet egyetlen ország kormányára támaszkodni akkor, amikor segélyekről van szó, mert fogja magát az ország frissen megválasztott elnöke és egyszerűen befagyasztja a kifizetéseket. De Trump más fontos szervezetekből is kiléptette az Egyesült Államokat, mert állítása szerint túl sokat fizettek be a közösbe, miközben más országok ennek nem tettek eleget. Ezzel sajnos részben egyet kell értenem, noha azt nem tudom értelmezni, hogy valaki a problémák megoldása helyett inkább egyszerűen ott hagyja az egészet a francba. Persze egyszerűbb, és lehet azt mondani, hogy ezzel sokat spórol az amerikai adófizetőknek, de abba nem gondolnak bele, hogy ennek világszinten milyen hatásai lesznek. Mármint annak, hogy Trump ilyen módon rúgja fel a globális felelősségvállalás elvét.

Amiben az a legszebb, hogy a döntéshozók a legritkább esetben szembesülnek a döntéseik következményeivel, hiszen egy miniszter vagy államelnök nem fog elmenni a malária sújtotta Kongóba, vagy az éhínséget elszenvedő Szudánba megnézni, hogy melyek a következmények. Ők aláírnak egy papírt, amin számokat látnak, és ennyi. Nem látják az emberi életeket emögött, és sok esetben át sem gondolják, hogy ezen túl milyen más hatásai vannak egy ilyen döntésnek. Arra mondjuk jó lehet ez a döntés is, meg az összes többi, amit Trump meghozott röpke két hét alatt, hogy felnyissa a világ szemét. Mert az valóban nincs rendjén, hogy világszinten a segélynyújtásban messze az amerikaiak a legkiemelkedőbbek. Az EU-nak ebben is a sarkára kellene állnia, hiszen nem viselkedhet úgy, mint egy jelentéktelen, súlytalan szövetség, ha azt szeretné elérni, hogy valaha is komolyan vegyék. Az EU alapvető reformjára lenne szükség és arra, hogy végre a neki járó szerepet tölthesse be a szövetség.

Annak idején Európa volt az a hely, ahova az emberek felvilágosodni érkeztek. Más országok polgárai erre a kontinensre néztek akkor, amikor lehetőségekről álmodoztak, sokan a mai napig úgy tekintenek Európára, mint egy jól működő kontinensre. Az utóbbi időben viszont azzal, hogy az EU hátralépett, azt érték el, hogy sok amerikai – és vélhetően nem csak amerikai – szemében Európa legfeljebb turisztikai célponttá vált, nem pedig a lehetőségek kontinensévé, vagy azzá a kontinenssé, ahol az élet talán a legjobb ezen a világon. Tudom, ez nem egy verseny, ahol mindenképpen Európának kell győznie, de akkor is úgy vélem, hogy ha azt akarja az EU, hogy komolyan vegyék a globális partnerei, akkor egy jobban működő szövetséget kell létrehoznia, amely jobban kiveszi a részét a globális problémák megoldásából. Is.

Vélhetően az USAID támogatásának befagyasztása fel lesz oldva hamarosan, ez inkább csak fenyegetésként értelmezhető. Arra viszont jó lehet ez a döntés, hogy ráébressze a világ jelentősebb országait és szövetségeit, hogy nem támaszkodhatnak kizárólag az amerikaiak segítségére. Sokan attól tartanak, hogy túlzottan kiszolgáltatjuk magunkat Kínának – azért ebben is van igazság, sőt -, de hasonló történt és történik az Egyesült Államokkal kapcsolatban is. Erre is rá kellene ébredni, és végre lépni valamit, mivel ezek az állapotok nem fenntarthatóak. Úgy nem, hogy egy olyan elnöke van az Egyesült Államoknak, aki magasról tesz azokra, akik éheznek, fáznak, betegek vagy számos más problémával küzdenek. Trump kizárólag a saját érdekeit kívánja érvényesíteni, semmi más nem érdekli. Ha valamikor, hát most rádöbbenhetünk arra, hogy ez így nem mehet tovább, és más országoknak is oda kell magukat tenni világszinten, hogy ne attól függjön a fél világ sorsa, hogy milyen döntést hoz az Egyesült Államok éppen kormányon lévő, elborult, kiszámíthatatlan elnöke.

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.