A brit fiatalok többsége támogatná, hogy egy erőskezű vezető irányítsa az országot, továbbá a parlamenttel és a választásokkal se kelljen bajlódni – derül ki egy közvélemény-kutatásból, amelyet 13 és 27 év közötti korosztályban végeztek – írja az Independent. A felmérés szerint a generáció tagjainak 52 százaléka egy autoriter vezetést támogatna, a korosztály egyharmada szerint pedig az is jó lenne, ha a hadsereg irányítana. A megkérdezett fiatalok 47 százaléka úgy ítélte meg, a társadalmat radikálisan át kellene formálni, míg a 45 és 65 év közötti korosztályban csak 33 százalék gondolta így.
Erre reagált úgy Bayer Zsolt – többek között -, hogy ezen nem kellene csodálkozni, mivel letértünk a kijelölt útról és egy olyan világot hoztunk létre, amely teljesen megbolondult. De ezen megbolondulás nem azt jelenti, hogy mondjuk olyan embereket választanak újra és újra, mint Orbán, vagy Trump, hanem azt, hogy egy fiatal nő megdöntött egy korábbi szexrekordot azzal, hogy 12 óra alatt több, mint 1000 emberrel közösült. Nos, sajnos mindig lesznek olyan emberek, akik túlzásokba esnek, de valóban ettől romlott volna el a világ és vele Európa? Valóban azért lennének támogatói az autoriter hatalmaknak a mai brit fiatalok, mert vannak véleményes döntések egyes személyek által? Azért támogatnák a diktatúra kiépülését, mert szerintük az LMBT mozgalom túlságosan befolyásolja az életünket?
Véleményem szerint a probléma nem itt kezdődik. A brit fiataloknak azért lehet elegük, mert igen rossz irányba tart már egy jó ideje Britannia. Egyre inkább azt látják, hogy nem engedhetik meg maguknak azt a „luxust”, amelyet akár szüleik megengedhettek maguknak. A lakbérek egyre emelkednek, nem is beszélve az élelmiszerárakról. Egyre kevesebben engedhetik meg maguknak, hogy szórakozzanak, autót, vagy lakást vásároljanak. A Covid és a Brexit egyvelege egy igen nehéz helyzetet hozott létre Nagy Britanniában, ami ellen a fiatalok így lázadnak. Hibás? Az bizony, mivel egy diktátor a vaskezével nem fogja megoldani a kialakult problémákat. A probléma megoldásához inkább stabil kormány kellene, amely azzal van elfoglalva, hogy a britek helyzetét javítsa, nem pedig azzal, hogy a Brexit ígéreteit teljesítse. Véleményem szerint ezen szavazás eredménye is tökéletesen mutatja, hogy nem jó irányba halad Nagy Britannia.
Persze Nagy Britannia a demokrácia egyik fellegvára, ezért ott soha nem alakulhat ki olyan helyzet, mint mondjuk Magyarországon, de a probléma akkor is jelen van, mivel nem elhanyagolható embertömeg nyilatkozta a fentieket. Sok más országban is eltérően gondolkoznak a fiatalok, mivel a többségük soha nem élt diktatúrában és soha nem látta annak valóságát. Soha nem kellett megtapasztalniuk azt, hogy másként gondolkodókként akár ki is végezhetik őket. Egy diktatúra nem vicc, az nem úgy van, hogy egyetlen ember a kezébe ragadja a hatalmat és nagyszerű gondolatait gond nélkül képes valósággá változtatni anélkül, hogy bármiféle akadályokba ütközne. Nem véletlen az, hogy vannak akadályok – fékek és ellensúlyok – a rendszerben, hiszen ezek pont azt a célt szolgálják, hogy határokat szabjanak bizonyos döntéseknek. Mert egy demokráciában szükséges az egyetértés, a kooperáció és a kompromisszumkészség. Egy diktatúrában az van, amit a főnök mond és akkor, amikor ő mondja. Ez nem előre visz egy országot, hanem vissza azokba az időkbe, amikor a polgároknak kuss volt a nevük.
Megértem azt, hogy egyeseknek problémái vannak a mostani demokratikus intézmények működésével, de erre nem az a válasz, hogy akkor térjünk vissza a diktatúrába. Erre az a válasz, hogy arra késztetjük a kormányainkat, hogy átláthatóbban működjenek és ne a polgároknak járó pénzeket lopják szét, hanem azt befektetve egy élhetőbb jövőt hozzanak létre. A diktatúra soha, semmire nem lehet megoldás. Úgy vélem, hogy szükséges lenne az, hogy a fiatalok is megértsék ezt. Viszont csak azért, mert ezt leírja valaki egy véleménycikkben, természetesen ez nem fog megváltozni. A fiatalokhoz az iskolákban lehetne szólni. A demokráciát tanítani kellene és elrettentésnek a diktatúrákat is be kellene nekik mutatni. Hitler és Sztálin pusztítását valamint azt, hogy mit tud tenni egy Mussolini kaliberű nacionalista a saját nemzetével. A britek ezt soha nem tapasztalták meg, ezért nem tudhatják, de ez még nem mentség arra, hogy ezt akarják. Az oktatási rendszer megreformálásra lenne szükség és arra, hogy a fiatalok megtanulják a diktatúra és demokrácia közötti valódi különbségeket. Mert még egy nem túl jól működő demokrácia is sokkal jobb opció, mint egy jól működő diktatúra. Előbbinél van lehetőség a változtatásra, utóbbinál viszont nem igazán, mivel minden ellenvéleményt támadásnak vélnek és az ember könnyen egy koporsóban találhatja magát. Ezt a brit fiatalokkal is meg kellene értetni még akkor, amikor nem túl késő.
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.