December 22,  Vasárnap
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék
Adomány

NEHAZUGGY


A józan észre szükségünk van

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 2,627,337 forint, még hiányzik 372,663 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Spanyolországban újabb DANA-jelenség van éppen folyamatban – lényegében egy órákon át tartó heves esőzésről van szó –, és ugyan a hatóságok már tegnap kiadták a megfelelő riasztást, egyesek mégis úgy gondolják, hogy annyira nem vészes a helyzet. Ez igaz is mondjuk Granadában, ahol valóban csak eseget az eső, ennek ellenére kiadták a riasztást, a tanítás elmarad, a parkokat bezárták, noha a bárok természetesen nyitva maradtak. Véleményem szerint ez nem más, mint a kormány túlkompenzálási kísérete azért, ami Valenciában történt. Mint azt sokan tudják, nemrégiben pusztító erejű esőzés mosta el elsősorban Valencia tartományt, ahol legalább 215 ember veszítette életét, a legtöbben az autójukban haltak meg, amelyet követően a kormányt súlyos kritikák érték. A miniszterelnök és a királyi család is ellátogatott az egyik leginkább elpusztított településre, ahol a tömeg nem szívesen fogadta őket. Pedro Sanchez autóját szétverték, őt magát arcon ütötték, miközben a királyi családot megdobálták.

A felháborodás érthető, nyilván valakit hibáztatni akarnak azért, ami történt, csak kérdés, hogy ezért valóban a politikusok és a politikai vezetők a felelősek, vagy valami/valaki egészen más? Ami Valenciában történt, az egy súlyos tragédia, de a természeti katasztrófák, ahogy a nevük is mutatja, ilyenek. Ugyan egy ilyen vihart jobban előre lehet jelezni, ahogy mondjuk egy földrengést is, de megjósolni akkor sem lehet, hogy pontosan mennyi eső fog leesni egységnyi idő alatt egységnyi területen. Emlékszem, hogy a hatalmas áradás előtt vörös riasztást adtak ki arra a területre, de jól láthatóan az emberek nem tudták, hogy mit cselekedjenek. Véleményem szerint ez egy súlyos hiba vagy probléma, mivel sok esetben a józan ész az, ami igazán segíteni tud az emberen. Ha látja, hogy jön a víz, nem hajt bele, mert az ő autója úgyis erősebb, nem lehet baj. Hasonlóképpen ha látom, hogy az utcán legalább bokáig érő víz van, akkor nem megyek le, hogy valahova máshova parkoljak a drága autómmal.

Az autó csak egy autó, mint ahogy a ház is csak egy ház. Lehet újat venni, lehet újat építeni, de új életet biztosan nem lehet már szerezni. Sokkal, nagyon sokkal fontosabb az emberi élet, mint bármilyen tárgy vagy anyagi szerzemény. Most is azt látni, hogy sajnos egyesek nem vették komolyan a figyelmeztetést, és félméteres vízben autókáznak föl és alá például Malaga utcáin. Nem arról beszélek, hogy ha valóban nem vészes a helyzet, akkor is dobjanak el mindent és meneküljenek, de az fontos lenne, hogy megfelelően és körültekintően mérjék fel a helyzetet. A közeljövőben ugyanis egyre több ilyen eseményre számíthatunk, mivel a tengerek egyre csak melegednek, ami egyre több csapadékot jelent egy-egy ilyen DANA esetében, amikor is a meleg, párás tengeri levegő találkozik egy hidegebb légtömeggel, és a felhőből kicsapódik a felesleges víz, amely eső formájában elárasztja a városokat. Ahogy melegszik a Föld éghajlata, úgy válnak majd az ilyen események egyre gyakoribbakká.

Itt lenne tehát az ideje annak, hogy megtanítsák az embereket újra használni a józan eszüket. Mert az nem működik, hogy mindenért valaki más a felelős. Attól, hogy valaki megdobálja egy ország miniszterelnökét vagy a királyát, nem oldódik meg semmiféle probléma. Nem azt mondom, hogy az áldozatokat hibáztassuk, mert annak végképp semmi értelme sem lenne, de gondolkodjunk el azon, hogy mi milyen döntéseket hozunk. Gondoljuk át, hogy mi ér többet, a családi autó vagy az életünk? A természet nem megszelídíthető, mert ugyan építhetünk vízelvezető árkokat, kivezényelhetünk több ezer katonát és kitalálhatunk mindenféle modernnek tekinthető módszert, de az igazság az, hogy 400 liter víz négyzetméterenként olyan hatalmas mennyiség, amivel semmi és senki nem tud mit kezdeni. A házak többségét nem pusztította el a víz, ezért a legbiztonságosabb mindig az, ha legalább az első emeleti lakásunkban maradunk ilyen esetben. Amennyiben a földszinten, vagy ne adj’ Isten szuterénben lakik az ember, akkor keressen magának egy magasabban fekvő helyet, és bizonyosodjon meg arról, hogy ott átvészelheti az ítéletidőt.

A legtöbb esetben logikus döntésekről van szó. A víz mindig a legalacsonyabban fekvő területeket önti el, ezért menjünk magasabban fekvő helyekre. Ha földrengés van, ne álljunk a szoba közepére, vagy ha éppen tornádó érkezik, ne a kertből figyeljük azt. Számtalan döntés logikus, de legalábbis annak kellene lennie, mégis egyeseknek szükségük van arra, hogy ezt a hatóságok mondják el neki. Legyen így, viszont ha előre szólnak, akkor a polgár ne próbáljon meg okoskodni, hogy aztán ha bajba kerül, akkor a hatóságokat vagy a kormányt hibáztathassa. Én nem vagyok sem a politikusok, sem pedig a hatóságok nagy rajongója, de ha valahol, hát ezekben a helyzetekben a felelősség véleményem szerint ritkán terheli őket. Persze ilyenre is vannak példák, de akkor sem ez a jellemző.

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.