December 29,  Vasárnap
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék
Adomány

NEHAZUGGY


Szeret, nem szeret

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 2,652,771 forint, még hiányzik 347,229 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Sok helyen nekimentek az Airbnb nevű cégnek, amely évek óta olyan lehetőségeket ajánl sok utazónak, amely korábban nem létezett. Aki már valaha is megszállt Airbnb-n hirdetett lakásban, az tudhatja, hogy egyedi élményben lehet része. Itt ugyanis az esetek többségében egy életvitelszerűen ott lakó ember otthonában tölthet el több napot is, amely lehetőség korábban nem létezett. Korábban hostelekben és hotelekben szállhattak meg az emberek, amelyek nem feltétlenül voltak megfelelőek sokak számára. Én hostelben ugyan soha nem szálltam meg, nem alakult úgy, de hotelben igen. Sosem szerettem, mivel egy steril környezetről van szó, ahol szobákban szállhat meg az ember, több száz másik utazóval egyetemben. Amivel még nem is lenne akkora baj, de a legtöbb esetben egy hotelszobáért igen komoly, sokak számára megfizethetetlen összegeket kérnek el. Erre voltak annak idején alternatívák a hostelek, amelyek ma már egyáltalán nem azok, pláne ha összehasonlítjuk az áraikat az Airbnb-vel. Ha pedig az ember egy 10 ágyas szoba és egy magánlakás között választhat, hülye lenne az előbbit választani.

Nyilván megvan egy hostelnek is a maga szépsége – itt számtalan hasonló helyzetben lévő utazóval találkozhat és akár közös programokon is részt vehetnek -, de ha az ember mondjuk a párjával, a családjával utazik külföldre, akkor sok esetben nem akar 10 másik emberrel együtt aludni. De nem biztos, hogy van pénze egy hotelszobára, ezért az Airbnb egy tökéletes opciónak tűnhet. Pont ezért én magam is több alkalommal használtam ezt a lehetőséget, noha belátom, hogy vannak azért negatív következményei is annak, hogy megjelent az Airbnb. A korábbi lakásomból például azért kellett elköltöznöm, mert a tulajdonos Airbnb-t csinált az épületből. A megfontolás érthető: megbízhatóan és folyamatosan jön komoly bevétel, ráadásul lényegében passzív bevétel, mivel egy takarítónő alkalmazásán kívül olyan sok mást nem kell tenni annak érdekében, hogy komoly összegek folyjanak be az ember bankszámlájára.

Csakhogy az idő múlásával egyre többen látták meg a lehetőséget abban, hogy így adjanak ki lakásokat. Véleményem szerint ameddig a sajátjukat adják ki, addig nincs probléma. A probléma ott kezdődik, amikor komplett épületeket vásárolnak fel és adnak ki olyanok, akiknek erre lehetőségük, pénzük van. Ugyanis felvásárolják azokat a lakásokat is, amelyek még elérhetőek lennének a helyiek számára. Ezzel csökken a lakható épületek száma és megemelkedik a nem Airbnb-re fenntartott lakások ára. Emiatt sokan a külvárosokba, vagy szélsőségesebb esetekben konkrétan a lakóhelyük elhagyására kényszerülnek. Nyilvánvalóan valamiféle szabályozásra van szükség, de véleményem szerint a teljes tiltás nem megoldás, hiszen komoly gazdasági előnyei is vannak ennek a lakásbérlési lehetőségnek.

Azt is problémaként jegyezném meg, hogy számtalan óvárosból lényegében Airbnb paradicsom lett, amelynek következtében eltűntek a helyi lakosok és helyüket turisták vették át. Ez történt sok más mellett Velencében is, ahol ma már alig laknak a szigetvárosban, hiszen kiszorultak a Mestre nevezetű városrészbe. Ez egy valódi probléma, amely megoldásra vár, de a teljes tiltás véleményem szerint soha nem jelent megoldást. Átgondolt, jó tervre lenne szükség, amely képes lenne valamit tenni annak érdekében, hogy a lakásárak normalizálódjanak és a helyiek is újra sajátjukként tekinthessenek a városukra. Granada városában is – egyes helyeken legalábbis – problémát jelentenek az Airbnb-k, de erre a helyi kormányzat azt találta ki, hogy egyszerűen korlátozni fogja azoknak a számát, és ezzel nem esnek el sokan a pluszbevételektől sem, viszont a város újra a helyi lakosoké lehet. Amennyiben időben kapcsolnak, úgy nem jutnak Velence sorsára, és nem kell olyan tiltáshoz sem folyamodni, mint amire Budapest egyik kerületében készülnek jelenleg.

Véleményem szerint az Airnbnb egy jó kezdeményezés, és nem lenne szabad betiltani, csupán korlátozni kellene. Amennyiben megtörténne a tiltás, úgy vissza kellene térni a hotelek és hostelek világába, amely elfogadható lenne, amennyiben ezek a szálláshelyek hajlandóak lennének emberi áron ajánlani a szolgáltatásaikat. Nem arra gondolok, hogy egy 5 csillagos szálloda szobái legyenek olcsók, de arra igen, hogy egy 10 ágyas hostelszoba ne kerüljön 60-70 euróba naponta, mivel az már igen sok pénz. Alternatívákra lenne szükség, mivel az emberek soha nem fognak lemondani az utazásról, ez ugyanis egy majdhogynem alapvető szükséglet mindenki számára, aki ezt megengedheti magának. Következésképpen a turizmus sem fog megszűnni, ezért inkább észszerű, méltányos megoldásokra lenne szükség, mint hogy a turistákat vízipisztollyal lövöldözik a helyiek és teljesen kitiltják az Airbnb-t egyes helyekről. Véleményem szerint még ha sokan rühellik is az Airbnb-t, a többségünk használja azt, mivel egy különleges opciót nyújt. Olyat, amelyet sem egy hotel, sem pedig egy hostel nem képes.

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.