A korrupcióval – Magyarországhoz hasonlóan – igen jó kapcsolatokat ápoló Románia óriási lépést tett a korrupció elleni harc hatékonyabbá tételének rögös útján. Legalábbis ezt véljük kiolvasni abból a hírből, amely szerint állami ügynökség alakul a büntető eljárások során lefoglalt vagy elkobzott vagyontárgyak kezelésére, illetve értékesítésére. Klaus Iohannis államfő már ki is hirdette a jogszabályt.
Persze ahhoz, hogy a bűnözésből származhassanak lefoglalható vagyonok, ahhoz az kell, hogy a bűnözést, mint olyat, meg amolyat, üldözzék. Mármint, hogy egyáltalán meglegyen az erre való hajlandóság. E tekintetben Románia az elmúlt időszakban tett néhány nyilvánvaló lépést, néha úgy is tűnhetett, és most is úgy tűnhet, hogy az igazságszolgáltatás szinte futószalagon csapott/csap le az ország neves korruptjaira, miniszterekre, parlamenti képviselőkre, a hatalom mindenkori nagykutyáira.
A jelenkori Magyarországról szemlélve, egészen meglepő dolgokat ír elő az elfogadott törvény. Az ügynökséget egy az igazságügyi miniszter által négy évre kinevezett független (!!!) bíró, vagy ügyész vezeti. Továbbá a jogerősen elkobzott ingatlanokat az ügynökség, a megyei önkormányzatok kérésére ingyenesen (!!!) a közigazgatási intézményeknek adományozhatja társadalmi célú felhasználásra, vagy térítésmentesen alapítványok, egyesületek használatába adhatja. Ennek gyakorlati megvalósítását a kormánynak kell fél éven belül pontosítania.
A “legdurvább” viszont mégiscsak csak az, hogy a jogerősen elkobzott pénzt, vagy az értékesített vagyontárgyakból származó összegeket illeti, ezeket az ügynökség – a törvényben pontosan megszabott arányban – szétosztja az oktatási minisztérium, az egészségügyi tárca, a belügyminisztérium, az ügyészség, az igazságügyi minisztérium, és a civil szféra között.
Laura Codruţa Kövesi, a korrupcióellenes ügyészség (DNA) vezetője korábban több ízben jelezte, hogy az igazságszolgáltatás csak akkor érhet el elrettentő hatást a korrupció elleni harcban, ha a vétkeseket nemcsak néhány év szabadságvesztéssel büntetik, hanem sikerül elkobozni tőlük a törvénytelenül megszerzett vagyont. A DNA éves értekezletén rámutatott: ha be tudnák hajtani az elítéltektől a korrupciós ügyekben jogerősen elkobzott több mint 300 millió eurót, abból fedezni lehetne a romániai orvosok egyéves fizetését.
A bíróságok által elrendelt vagyonelkobzások mindössze 14 százalékát sikerült tavaly behajtani Romániában, de ez is jelentős előrelépés a korábbi évek 5 százalékos arányához képest. Éppen ezért egyelőre nyilván korai ennek az intézkedésnek a várható hatékonyságáról beszélni, de azért az már mindenképpen jó irányt jelez, hogy egyáltalán megpróbálják. Üldözni a korrupciót, elkobozni az illetéktelenül szerzett vagyonokat, és azokat egyáltalán jó célokra fordítani. Oktatásra, egészségügyre!!!???!!! Egészen megdöbbentő. 🙂
(via MTI)
Ha tetszett a cikk, de olvasnál még többet, ha a politikán kívüli világ is érdekel, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor szeretettel várunk a Szalonnázón. Naponta megjelenő magazinunkban megtalálod szerzőink egyéb írásait is, de olvashatsz zenéről, tudományról és még számtalan témáról a folyamatosan bővülő Szalonnázón.
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.