Március 19,  Kedd
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék

NEHAZUGGY


Orbán ismét keleti irányba nyit

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 1,018,900 forint, még hiányzik 1,981,100 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Orbán Viktor, mint azt már bejelentették korábban, kelet felé vette az irányt, ami azt jelenti, hogy meg sem állt egészen Kazahsztánig. Ott találkozott az ország miniszterelnökével, Askar Maminnal, valamint Nurszultan Nazarbajevvel, az ország első elnökével is. Nazarbajev neve sokak számára lehet ismerős, hiszen Kazahsztán fővárosát egyik napról a másikra változtatták meg Asztanáról Nursultanra, így tisztelegve a nemrégiben lemondott elnök előtt. Mint azt tudjuk, hasonló történések szinte mindennaposak a fejlett demokráciákban is. Jah nem.

Orbán természetesen ismét kitért arra, hogy ha technológiai, vagy gazdasági fejlődést szeretnénk szemügyre venni, ahhoz a nyugat helyett egyre inkább a kelet felé érdemes fordulni. Ez még igaz is lehet, azonban akkor nem Kazahsztánban kellett volna megállni – vagy Türkmenisztánban, esetleg Azerbajdzsánban korábban -, hanem egészen Dél-Koreáig, Szingapúrig, vagy Japánig kellett volna utazni. Oda azonban az elmúlt években Orbán nem kapott meghívást, azokat az országokat ugyanis nem kétes diktátorok vezetik. Hogy ezek után van-e ok az örömre, amiért Orbán a keletben látja a lehetőséget? Nem feltétlenül.

Nurszultan, 2019. április 24., szerda (MTI) – Megváltozott Kelet és Nyugat egyensúlyának helyzete, de Magyarország ebben az új helyzetben nem veszélyt lát, hanem lehetőségeket, amelyeket a keleti országokhoz fűződő egyre erősebb kapcsolatok építésével akar kihasználni – mondta Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Kazahsztánban.

A kormányfő hivatalos látogatást tett Kazahsztánban, ahol Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnökkel folytatott megbeszélést, majd közösen tettek sajtónyilatkozatot. Orbán Viktor kiemelte: a kapcsolatok erősítése a keleti, közép-ázsiai országokkal “nekünk könnyen megy”, mert történelmi gyökereink a közép-ázsiai térségben élő népekhez kötnek minket, ezért a diplomáciai és gazdasági kapcsolatok intenzívebbé tételének megvan a kulturális talapzata.

 Úgy látja, minden, ami ma történik a nemzetköz politikában, erre az új helyzetre reflektál. “Korábban evidencia volt”, hogy a technológia, a gazdasági fejlődés kérdésében, “a sikeres politikai rendszerek kikísérletezése ügyében a Nyugat okkal úgy érezte, hogy a legnagyobb teljesítményre képes a világon”, de ez a helyzet most megváltozott, és a Kelet folyamatosan erősödik. A következő tíz évet is ebben az erőviszony-változásban éljük le – fűzte hozzá.

A miniszterelnök kitért rá: “hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a demokrácia nemcsak azt jelenti, hogy az emberek részt tudnak venni a választáson, és megadatik a lehetőség, hogy bevonódjanak a közös ügyek megvitatásába”. A demokrácia a régi görög felfogás szerint kormányzati formát is jelent, “vagyis a véleményszabadságnak meg a részvételnek végül is egy hatékony és stabil kormányzásban kell testet öltenie” – fogalmazott.

Közölte: ezért ma a legsikeresebb országok egyben a legstabilabb politikai rendszerű országok. Kazahsztán az elmúlt években élen járt a stabilitás tekintetében, és a mostani változások is erősítik a stabilitást, ami mindenképpen elismerést érdemel – mondta. Orbán Viktor kifejtette: a földrajzi távolság hatalmas a két nép között, ezért nagyon nehéz “erős és sűrű szövésű gazdasági kapcsolatokat” létrehozni, de nem lehetetlen. Sokat dolgoztak azért, hogy legyenek közös gazdasági vállalkozások, az elsők között vettünk részt a nurszultani pénzügyi központ kiépítésére irányuló törekvésekben – idézte fel.

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Kövess minket!