Április 24,  Szerda
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék

NEHAZUGGY


Méltányos minimálbért és tisztességes megélhetést az uniós munkavállalóknak

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 2,518,800 forint, még hiányzik 481,200 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Nemrégiben kiderült, hogy az elképesztő gazdasági csoda ellenére Magyarországnál csak Bulgária áll rosszabbul az egész Európai Unióban, ha a minimálbérről beszélünk. Nemhogy Ausztriát nem sikerült beérni, de már Románia és Szlovákia is bőven lekörözött bennünket. Vagy még arról lehet szó, hogy a brüsszeli bürokraták nem tudnak számolni, és nem akarják elfogadni, hogy Magyarország szárnyal és dübörög, gőzmozdony és zászlóshajó egyben.

De komolya fordítva a szót: az Európai Parlament megszavazott egy jelentést, amely azt szorgalmazza, hogy az uniós tagállamok a jogszabályban meghatározott minimálbért mindig a szegénységi küszöb fölé helyezzék. Idehaza 442 euró a minimálbér, ami 157 000 forintnak felel meg. Ebből túl lehet élni – ha az ember nem Budapesten lakik, mert akkor a fizetése nagy része a lakhatásra megy el, vagy a fizetése még lakhatásra sem elég -, de megélni aligha. Arról nem is beszélve, hogy sokan vannak, akik kevesebbet keresnek 157 000 forintnál, vagyis az állítólagos minimálbérnél. Ezek persze nem kerülnek bele a statisztikákba, de a valódi probléma ezekkel van, illetve azzal, hogy több tízezer nyugdíjas pár tizenezer forintból kénytelen túlélni, ami a kormányt pont annyira hozza lázba, mint az, hogy hova tűnt Farkas Flórián.

Az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén megszavazta a munkahelyi egyenlőtlenségekkel és a dolgozói szegénységgel kapcsolatos parlamenti jelentést, amely egyebek között azt szorgalmazza, hogy az európai uniós tagállamok a nemzeti jogszabályban meghatározott minimálbért mindig a szegénységi küszöb fölé helyezzék.

A képviselők szerint a megfelelően megállapított minimálbér megoldást jelent az egyenlőtlenségek csökkentésére és a dolgozói szegénységre. Az EP tagjai a jelentésben indítványozták azt is, hogy az atipikus módon foglalkoztatott vagy nem hagyományos munkaviszonyban dolgozóknak biztosítsanak másokkal azonos jogokat, és vezessenek be a jelenleginél jobb munka-szabadidő arányt. A minimális munkakörülményekre vonatkozó jogszabályokat minden munkavállaló esetében be kell tartani: ez fontos eleme a dolgozói szegénység elleni harcnak – hangsúlyozták a képviselők. Mivel a nőket nagyobb valószínűséggel sújtja a szegénység és társadalmi kirekesztés, ezért a nemek közötti bérszakadék felszámolása és a megfizethető, jó minőségű gyermekgondozás is fontos szerepet játszik a szegénység elleni küzdelemben.

Az uniós statisztikai hivatal meghatározása szerint dolgozói szegénységről akkor kell beszélni, ha a munkavállaló félévnyi munkájáért kapott összjövedelme a szociális juttatásokkal együtt nem éri el a háztartásokra számított éves nemzeti mediánjövedelem 60 százalékát. Uniós adatok szerint 2018-ban az európai munkavállalók 9,4 százalékát, Magyarországon 8,4 százalékát fenyegette a dolgozói szegénység. Az Európai Bizottság novemberben terjesztette elő a megfelelő minibérrel kapcsolatos javaslatát, amely méltányos minimálbért és tisztességes megélhetést hivatott biztosítani az uniós munkavállalóknak, bárhol dolgozzanak is. (MTI)

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.