Ismét csodás sikerről értesülhetett a nagyérdemű, hiszen kiderült, a 27 uniós tagország közül az előkelő 22. helyet sikerült Magyarországnak megszereznie a digitális fejlődést bemutató DESI ranglistáján. De Szlovákiát sikeresen megelőztük, ezért lehet mire büszkének lenni, mint ahogy arra is, hogy Magyarországon – egyébként azért, mert korábban nem volt valódi infrastruktúra – az internet sebessége országszerte igen magas. Ezen felül azonban egy sor hiányossággal rendelkezünk, amelyek visszavethetik (és vissza is vetik) az ország fejlettségét, hiszen a jövő legtöbb szakmája ehhez kapcsolódik valamilyen formában. Ezért ha egy ország lemaradásban van a digitális fejlődés terén, akkor komoly hátrányba kerülhet más nemzetekkel szemben.
Az Európai Unió tagállamainak digitális fejlődését mutató Digitális Gazdaság és Társadalom Index (DESI) 2022-es mutatói alapján Magyarország a 27 tagállam között a 22. helyen áll, a ranglistán egy helyet előre lépett, megelőzve Szlovákiát – közölte az IVSZ – Szövetség a digitális gazdaságért szerdán az MTI-vel.
A szövetség értékelése szerint a 22. hely továbbra is súlyos elmaradást jelent az uniós átlagoktól szinte valamennyi dimenzióban. A közleményben hangsúlyozták, Magyarország továbbra is viszonylag jól teljesít a digitális infrastruktúrában, ugyanakkor az állampolgárok digitális készségei, a vállalkozások digitális felkészültsége terén hatalmas a lemaradás. Kiemelték, az uniós mutatók alapján Magyarország jól áll a vezetékes szélessávú internet-hozzáférés terén, az uniós átlagnál jóval magasabb a legalább 1 gigabit/másodperc(Gbps) sebességet kínáló hozzáférések aránya. A digitális közszolgáltatások igénybevételében is jelentős előrelépés történt a pandémia idején, a hazai internethasználók 81 százaléka vett igénybe online közigazgatási szolgáltatásokat, ami 17 százalékpontos javulás az előző évhez képest, és 16 százalékponttal jobb az EU-s átlagnál.
Továbbra is hatalmas a lemaradás a vállalkozások digitalizációjában. A magyar vállalkozások többsége nem használja ki a digitális technológiák kínálta lehetőségeket, a DESI 2022-es számai szerint csupán 34 százalék a legalább alapszintű digitális intenzitással rendelkező kkv-k aránya, ami jelentősen elmarad az uniós 55 százaléktól. A DESI indexben a lakosság digitális kompetenciáit, illetve a digitálisan felkészült munkavállalók és IT-szakemberek rendelkezésre állását tükröző humán tőke mutató alapján Magyarország egy helyet rontva a 23. helyen áll. A 16 és 74 év közötti magyar lakosság 49 százaléka rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel, míg az uniós átlag 54 százalék – olvasható az IVSZ közleményében. (MTI)
Ha tetszett a cikk, de olvasnál még többet, ha a politikán kívüli világ is érdekel, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor szeretettel várunk a Szalonnázón. Naponta megjelenő magazinunkban megtalálod szerzőink egyéb írásait is, de olvashatsz zenéről, tudományról és még számtalan témáról a folyamatosan bővülő Szalonnázón.
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.