Pintér Sándor szerint rohamosan javul a közbiztonság az országban, amelyhez nagymértékben hozzájárult a polgárőrség nagyszerű munkája. A belügyminiszter szerint továbbá sokat javult az emberek biztonságaérzete is. De lássuk konkréten az MTI által leközölt hírt:
Budapest, 2019. április 12., péntek (MTI) – A polgárőrség hatékonyan hozzájárul az ország közbiztonságának megerősítéséhez – hangoztatta a belügyminiszter az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) küldöttgyűlésén pénteken Budapesten.
Pintér Sándor azt mondta: tevékenységüknek is köszönhető, hogy a 2010-es 430 ezerről 2018-ra 187 ezerre csökkent az országban elkövetett bűncselekmények száma. A miniszter felidézte: a közvélemény-kutatások szerint az emberek ma már biztonságban érzik magukat az otthonukban, illetve kisebb lakókörnyezetükben. Ez pedig – többek között – azon polgárőrök munkájának az eredménye, akik közvetlen kapcsolatban állnak a helyben élőkkel – értékelte, hozzátéve: a polgárőrök kiváló teljesítményt nyújtottak az illegális migráció elleni küzdelemben is. Segítségükkel 503 migránst fogtak el, illetve a polgárőrök több ezer jelzéssel segítették a határon szolgálatot teljesítő hatóságok munkáját – mondta Pintér Sándor.
Hogy a bűncselekmények valós számának csökkenéséről beszélhetünk, vagy pedig a statisztikák ismételt átírásáról, az talán már nem is kérdés. Egy sor olyan törvényt hozott az Orbán-kormány az elmúlt 9 évben, amelyek emberek tízezreit tüntették el a statisztikából, mint ahogy tették ezt korábban a szegényekkel is. Miközben persze valóban csökkenhetett az elkövetett bűncselekmények száma, az erről készült statisztikáknak mégsem igazán érdemes kérdés nélkül hinni.
Ha még ez sem lenne elég, az Indexnek nyilatkozó Kó József kriminológus a következőket mondta:
A regisztrált bűncselekmények számából nem lehet következtetni a bűnözés szintjére.
Érdemes azt is megjegyezni, hogy noha lehetséges az, hogy az emberek ma már biztonságban érzik magukat az otthonukban, illetve kisebb lakókörnyezetükben, azonban sötétedés után, az utcára kilépve már nem. Olyannyira nem, hogy Mexikó után Magyarország következik azon a listán, ahol az OECD országok lakóit arról kérdezték, biztonságban érzik-e magukat, ha sötétedés után, egyedül sétálnak az utcán. A válaszadók 51%-a mondta azt, hogy nem érzi magát biztonságban, vagyis a többség fél. Az adat ugyan 2016-os – ennél frissebb adattal még nem rendelkezik az OECD – azonban már ez is 6 évvel a Fidesz-KDNP hatalomrakerülése után készült statisztika.
Hogy biztonságosabb hely lett-e Magyarország? Nem vennénk rá mérget…
Ha tetszett a cikk, de olvasnál még többet, ha a politikán kívüli világ is érdekel, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor szeretettel várunk a Szalonnázón. Naponta megjelenő magazinunkban megtalálod szerzőink egyéb írásait is, de olvashatsz zenéről, tudományról és még számtalan témáról a folyamatosan bővülő Szalonnázón.
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.